Yaşanan ekonomik krizle artan yoksulluk oranı üniversitelerde de kendini göstermeye başladı. Los Angeles'ta California Üniversitesinde bir grup öğrencinin başlattığı okul harcı protestosu giderek büyüyor. Protestolar tüm üniversite kampüsüne yayılmaya başladı.

Cuma günü şiddetlenen protestolarda öğrenciler, üniversite çalışanlarının içinde bulunduğu bir aracın kampüse girişini engelledi.

Son 2 günde yaşanan eylemlerde 100 kadar öğrenci tutuklandı. Berkeley Üniversitesi'nde 41 öğrenci bazı binaları işgal etti.

California genelinde yapılan gösterilerde, öğrenciler okul harçlarına yapılan yüzde 32'lik zammı protesto ediyor. Üniversite yetkilileri ise, artışların zorunlu olduğunu, kriz nedeniyle şimdiye kadar pek çok alanda harcamaları kıstıklarını açıkladı.

Öğrenci direnişi adına konuşan sözcü Claire Holmes, tutuklu öğrencilerin serbest bırakılması çağrısı yaptı. Berkeley'deki protestolarda da üç öğrenci tutuklanmıştı.

Üniversite yetkilileri, harçlardaki artışla 505 milyon dolarlık bir gelir artışı olacağını ve California'da yaşanan derin kriz nedeniyle zaten artan kesintilerin bir parça önüne geçmeyi amaçladıklarını belirtti.

Protestocu öğrenciler ise, artışın çalışarak harçlarını ödeyen, devlet destekli eğitim kredilerinden yararlanan orta gelirli öğrencileri derinden etkileyeceğini savunuyor.

Ocak ayında yürürlüğe girecek artışla birlikte, bir yıllık eğitim ücreti 8 bin 373 dolardan 10 bin 302 dolara çıkacak. Kampüslerde yaşayan öğrenciler ise yıllık 17 bin 200 dolar ödeyecek.

Turkishny.com / Gülten Sarı