Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi başkanlığı için yarışan AKP milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu'na destek veren üye sayısı 100'ü aştı. AKP Antalya milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, kısa adı AKPM olan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi başkanlık yarışında önemli bir engeli daha aştı. Ekim ayında Strasbourg'da düzenlenen AKPM genel kurul toplantıları sırasında, üyesi olduğu Avrupalı Demokratlar Grubu tarafından başkan adayı ilan edilen Çavuşoğlu'nun, şu ana kadar AKPM üyelerinin en az 3'te 1'inin resmi desteğini aldığı öğrenildi.

NTV'nin edindiği bilgiye göre, Çavuşoğlu'na başkanlık için resmi destek veren AKPM üyesi sayısı 100'ü aştı.

İmzalarıyla Çavuşoğlu'na destek veren üyeler arasında Almanya, İngiltere, Fransa, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Bulgaristan, Macaristan, İsveç ve Ukrayna gibi ülkelerden parlamenterler de bulunuyor. Çavuşoğlu, AKPM'nin Hristiyan Demokrat, Sosyalist ve Liberal grup başkanlarının desteğini de almış durumda.

AKPM başkan adayı olabilmek için AKPM üyesi en az 10 parlamenterin imzası gerekiyor. 47 Avrupa devletinin temsil edildiği AKPM'nin 318 asil, 318 de yedek üyesi bulunuyor. Çavuşoğlu'nun karşısında şu an için başka bir aday bulunmuyor. Seçimin yapılacağı 25 Ocak 2010 tarihine kadar başka bir adayın çıkmaması halinde, Mevlüt Çavuşoğlu seçim yapılmaksızın AKPM'nin yeni başkanı ilan edilecek.

İki yıl bu görevi yürütecek olan Çavuşoğlu, Türkiye'nin 1949 yılından bu yana üyesi olduğu AKPM'nin başkanlık görevini yürütecek ilk Türk parlamenter olarak da tarihe geçecek. Çavuşoğlu'nun AKPM başkanlığınının Türkiye'nin Kasım 2010-Mayıs 2011 tarihleri arasındaki Avrupa Konseyi dönem başkanlığıyla aynı döneme denk gelecek olması da Ankara açısından başka bir sembol ve önem oluşturuyor.