Yurtsever mi yoksa aşırıcı kanatta mı yer aldıkları tam belli olmayan, başkanın iradesini yok sayan bir yemin eden eski askerlerden oluşan ve giderek büyüyen grup ülkenin dikkatini çekmeye başladı.

Kendilerini 'Oath Keeprs', sözünü tutan, yemin bekçileri ya da muhafızları olarak çevrilebilecek bir tanımla nitelendiren grup, bir asker gibi yemin ediyor ve örgüte her gün yeni eleman kazandırıyorlar.

Las Vegas'ın bir kaç mil ötesinde, bir casinonun balo salonunda yüzlerce kadın ve erkek bir yemin ediyor ve bu yeminde ABD Anayasası'na karşı ediliyor, başkana karşı değil!

Eski bir şerif olan ve organizasyonun lideri Richard Mack, "Ülkemizin ölüşünü izlerken yapacak hiçbir şeyimizin olmadığını düşünüyorsanız, bu yanlış." diyerek kafalarına uymayan gidişata karşı bir tavır alıyor.

Kendilerini 'Oath Keepers' olarak nitelendiren grup geçen ay ilk ulusal konferansını düzenledi. Grubun kurucusu Stewart Rhodes eski bir paraşütçü asker. Grubunun, Silahlı Kuvvetlerde edilen yeminin revize edilmiş bir versiyonunu tekrarladıklarını söyleyen Rhodes, askeri yeminde geçen "Birleşik Devletler Başkanının emirlerine uyacağım," yerine "ABD Anayasasına uyacağım" sözlerini söylüyor.

Rhodes, "Bizim rolümüz kim lider olursa olsun onun emirlerine uymak değildir. Rolümüz, Anayasa ve cumhuriyeti korumaktır," diye konuşuyor.

Örgüt, Las Vegas'ta kumar oynamaya gelmemiş, elbette. Tek amaçları yeni eleman kazanabilmek. Polis yetkilileri, şerif yardımcıları, emekli askerleri hatta aktif ordu üyeleri de onların hedef alanı içinde. Yani bu ülkeyi korumak için bir yemin etmişseniz, Oath Keepers sizi de saflarına katmak istiyor.

Militan bir grup olup olmadıkları sorulduğunda, Rhodes, "Öyle olmaya ihtiyacımız yok. Biz orduyuz, biz polisiz," yanıtını veriyor.

Bu garip örgüt aynı zamanda, Amerikan halkını silahsızlandırmayı içeren kararlara da uymama çağrısı yapıyor. Rhodes bununla da yetinmeyip Obama karşıtı bir DVD hazırlamış: Cumhuriyetin Çöküşü.

South Poverty Hukuk Merkezi için aşırıcı grupları izleyen Mark Potok, örgütün internet sitelerinde dolaşan sahte söylentileri sömürdüğünü belirtiyor. Potok, "Pek çok üye, polis yasasının yürürlüğe girmek üzere olduğuna inanıyor." yorumunu yapıyor.

İç Güvenlik Bakanlığı da bu örgüte karşı Amerikalıları uyarıyor: Sağ kanat aşırıcılar eleman toplamaya ve gazileri radikalleştirmeye çabalıyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı