ABD Başkanı Barack Obama'nın resmi Çin ziyareti dolayısıyla iki ülke Pekin'de ortak bir bildiri yayımladı.

Bildiride taraflar, ikili ilişkilerin uzun vadeli, sağlıklı ve istikrarlı olarak gelişmesini güvence altına alacaklarını ve nükleer silahlarını birbirlerine yöneltmeyeceklerini taahhüt ederek, uzay güvenliğinin pekiştirileceğini açıkladı.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, karşılıklı stratejik güvenin çok yönlü önlemlerle oluşturulup derinleştirileceği belirtilen ortak bildiride, ekonomik işbirliği ve küresel ekonominin yeniden canlandırılması, bölgesel ve küresel sorunlar, iklim değişikliği ve enerji ile çevre konularında sağlanan fikir birliğine yer verildi.Bildiride, ABD tarafının "Tek Çin" politikasını sürdüreceği yinelenirken, Tayvan Boğazı'nın iki yakası arasındaki ilişkilerin barış içinde gelişmesinden duyulan memnuniyet ifade edildi.

Bütün ülkelerin ve halklarının kendi gelişme yollarını seçme hakkına sahip olduğuna ve bütün ülkelerin başkalarının seçtikleri gelişme modellerine saygı göstermeleri gerektiğine vurgu yapılan ortak bildiride, insan hakları konusundaki fikir ayrılıklarının eşitlik ve karşılıklı saygı ruhuyla çözüleceği belirtildi.

ABD'nin güçlü, müreffeh ve başarılı olan, uluslararası işlerde gittikçe daha önemli rol oynayan bir Çin görmek istediği de kaydedilen bildiride, ikili ilişkilerin uzun vadeli, sağlıklı ve istikrarlı olarak gelişmesinin güvence altına alınacağı ifade edildi.

Bildiride, küresel ekonominin sürdürülebilir ve daha dengeli olarak gelişmesini sağlamak için ortak çaba harcanacağı belirtildi.
Nükleer silahlardan arınmış bir dünyanın oluşturulması için çaba harcanacağı vurgulanan ortak bildiride, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili 6'lı Görüşmeler mekanizmasının bir an önce yeniden başlatılması arzusu ifade edildi.

İran'ın nükleer sorununun da görüşmeler yoluyla kapsamlı ve uzun vadeli olarak çözülmesine destek verildi.

Ortak bildiride, iki tarafın stratejik nükleer silahları birbirlerine yöneltmeyeceği taahhüt edilirken, uzay güvenliğini pekiştirecek adımların atılacağı açıklandı.

İklim değişikliğini yavaşlatmak için uygun adımların atılacağına işaret edilen ortak bildiride, Kopenhag Konferansı'nın başarıya ulaşması için ortak çaba harcanacağı kaydedildi.

Bu arada Şinhua haber ajansı, Devlet Başkanı Hu Cintao'nun görüşmede Çin-ABD ilişkileriyle ilgili olarak Obama'ya beş maddelik öneri sunduğu bildirildi. Bu öneriler karşılıklı stratejik güveni ileriye taşımak, her seviyedeki temas ve istişareyi korumak, makro ekonomik politikalar ve finans politikalarıyla ilgili eşgüdümü artırmak, altyapı inşası, iklim değişikliği, temiz enerji ve öğrenci değişimi gibi farklı alanlarda işbirliğini yoğunlaştırmak ve küresel olsun, bölgesel olsun önemli sorunları ortaklaşa göğüslemeye çalışmak olarak sıralandı.
Obama, yarın Çin ziyaretinin sonun gününde tarihi Çin Seddi'ni gezecek ve Güney Kore'ye gitmek üzere Pekin'den ayrılacak.

AA