Washington'da, Amerikalı politikacıların, gelecek vaat eden politikacı olarak gördükleri Türk kızı Esra Alemdar, Beyaz Saray’da tamamladığı stajın ardından ABD Kongresinde işe alındı. Alemdar, hedefinin Türkiye’ye döndükten sonra siyasete atılmak olduğunu belirterek, “Politikacı olmak için Türkiye'ye döneceğim, ilk hedefim Meclis” dedi.

Alemdar, 2008 yılında ATAA (Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi) tarafından geleceğin lideri ödülünün de sahibi oldu. Alemdar'ın, Green Card başvurusunun sponsoru da Amerikan Kongresi oldu.

Washington'da, Amerikalı politikacıların, gelecek vaat eden politikacı olarak gördükleri Türk kızı Esra Alemdar, Beyaz Saray’da tamamladığı stajın ardından ABD Kongresinde işe alındı. Alemdar, hedefinin Türkiye’ye döndükten sonra siyasete atılmak olduğunu belirterek, “Politikacı olmak için Türkiye'ye döneceğim, ilk hedefim Meclis” dedi.
Alemdar, 2008 yılında ATAA (Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi) tarafından geleceğin lideri ödülünün de sahibi oldu. Alemdar'ın, Green Card başvurusunun sponsoru da Amerikan Kongresi oldu.


-BEYAZ SARAY VE ABD KONGRESİNE SEÇİLEN TEK AMERİKALI OLMAYAN ÇALIŞAN-

23 yaşındaki genç Türk kızı 2006 yılında yapılan on binlerce başvuru arasından Beyaz Saray’da staj yapan 25 öğrencinin arasında yer almıştı. Beyaz Saray’da çalışmak ve staj yapabilmek için Amerikan vatandaşı olma şartı aranmamış ve Alemdar Beyaz Saray’ın tarihinde Amerikan vatandaşı olmadan çalışma ve staj yapma şansını elde eden az sayıda kişilerden birisi olmuştu. Alemdar, Beyaz Saray’da stajını tamamladıktan sonra, ABD Kongresine bağlı çeşitli program ve organizasyonlarda da stajyer olarak çalıştı.

ABD’de ünlü politikacıların okulu olarak bilinen, George Washington Üniversitesinde, uluslararası siyaset eğitimini tamamladıktan sonra, geçtiğimiz yıl okuldan mezun oldu. Uluslararası politikada deneyim kazanmak isteyen Alemdar, bu kez daha önce çeşitli bölümlerinde staj yaptığı Amerikan Kongresine iş başvurusu yaptı. ABD Kongresine bağlı önemli bir çalışma grubunda program koordinatörlüğü görevini üstlenecek ve siyasi geleceği olan yetenekli kişilerin seçileceği bu iş için, çok sayıda başvuru yapıldı. Başvuru yapan bu kişiler arasından görev Alemdar’a verildi. Alemdar, bir kez daha binlerce Amerikalının hayalini kurduğu işe seçilen tek Amerikan vatandaşı olmayan çalışan oldu. Beyaz Saray’da kendisini işe alan kişilerin Amerikalı olma şartını, üstün yeteneklerinden dolayı Alemdar’da aramaması ABD kongresi içinde bir yol oldu ve Kongre’de Alemdar’ın kongreye bağlı programda çalışabilmesi için Amerikan vatandaşı olma şartını aramadı.

-TÜRKİYE’YE DÖNÜP SİYASETE ATILACAĞIM -

Alemdar, en büyük idealinin Türkiye’ye dönüp siyaset yapmak olduğunu belirterek, “Dört senedir hala aynı idealle yoluma devam ediyorum. Burada Master’ımı da tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüp siyasete atılmak istiyorum. Ancak bunu döner dönmez yapmayı düşünmüyorum. Çünkü buradan Türkiye’de yaşananları ancak belirli bir pencereden izleyebiliyorum. Bana göre siyaset, farklı görüşlere sahip partiler arasındaki bir güç savaşı değil, halkı ve günün koşullarını anlamak ve bu doğrultuda doğru gerekli kararları vermektir. Dolayısıyla politikayı meslek edinmeden önce, en doğrusunun Türkiye’de bir süre yaşayıp, Türkiye’nin gerçekleriyle yoğrulmak olduğunu düşünüyorum. Aksi taktirde halkın arzularına ve ihtiyaçlarına kulak vermeden, onlar adına doğru kararlar vermenin mümkün olmayacağı kanısındayım. Belki de genç olmanın verdiği heyecanla herşeyin mümkün olduğunu düşünüyorum. Türkiye için umudunu yitirenleri kesinlikle haklı bulmuyorum. Ben, bir elin bile yeterli ses getirebileceğine inananlardanım ve siyasette karşıma çıkabilecek zorluklardan korkmuyorum” diye konuştu.

-ABD KONGRESİ GREEN CARD BAŞVURUSUNA SPONSOR OLDU-


Alemdar, ABD Kongresindeki görevini şöyle açıklıyor:

“Şu anki görevimde ABD Kongresinin Türkiye, Almanya ve Japonya Çalışma Gruplarının Program Koordinatörlüğünü yapıyorum. İşimin bana kazandırdığı en önemli deneyim üst düzey yetkililerle bir arada vakit geçirmenin yani sıra, farklı kıtalardaki bu ülkelerin politik anlayışları ve tutumları hakkında birebir gözlem yapabiliyorum. Amerikalı, Türk, Alman ve Japon politikacılar birbirlerinden oldukça farklı. Elbette istisnalar yok değil ancak, genel olarak gözlemlediğim Amerikalı politikacılar daha rahat ve sıcak kanlı, Alman ve Japon politikacılar ise tam aksine daha soğuk ve çevrelerinden kendini soyutlayan kişiler. Türk politikacıların tam ortası olduğunu söyleyebilirim; kimileri çok samimi, kimileri ise soğuk bir karaktere sahipler. Bu dört ülkenin politikacılarının ortak özelliği işe, kararlarında kesin ve iddialı olmaları. Belki de düzenlediğim programların kayıt dışı olması sebebiyle, genellikle kameralar önünde verdikleri genellemeli cevapların ve tepkilerin aksine, konular hakkında fikirleri oldukça açık ve sert bir şekilde dile getirebiliyorlar.”

ABD Kongresinde göreve başladıktan sonra kendisine ABD’de çalışma ve oturma izni olan ve beş yıl sonra Amerikan vatandaşlığının yolun açan “Green Card”ın sponsorluğunu ise Amerikan Kongresi yaptı.

AİLESİ GİBİ SANAYİ VE TİCARETİ DEĞİL SİYASETÇİ OLMAYI TERCİH EDİYOR

Alemdar, insanların karşılarına çıkan bazı imkanları değerlendirmek zorunda olduklarını belirterek, şunları söyledi:
Politika, hiç bir zaman aile ortamından eksik olmayan bir konu olmuştur benim için, ancak asıl ilgimin Washington DC’ye geldikten sonra arttığını söyleyebilirim. Hem anne hem de baba tarafım sanayi ve ticaretle uğraşan ailelerdi, zaten babamın benim için en büyük arzusu da İşletme dalında eğitim alıp, aile işlerini devam ettirmemdi. Ancak Uluslararası İlişkiler ve Politika gün be gün beni biraz daha kendisine çekti. Yeni kültürler tanımak, yeni diller öğrenmek ve bunun yanında kendi kültürümü ve dilimi tanıtmak bana çok büyük zevk verdi. Daha ortaokulda okul için yazdığım bir kompozisyonda bile Uluslararası İlişkiler okuma arzumdan bahsetmişimdir.Çok şanslı olduğuma inanıyorum. Kariyer yolunda isteklerime ulaşmak için çabalamanın yani sıra, doğru zamanlarda doğru imkanlar karşıma çıktı ve çabalarımın sonuçlarını bu imkanları değerlendirerek elde ettim. Özellikle Beyaz Saray’daki stajımdan sonra, diğer yaptığım stajlar ve şimdi bulunduğum pozisyon birbirine bağlı olarak önüme çıktı. Mesela şimdiki patronumla Kongre’de görevli olduğum zamanda katıldığım bir davette tanıştım.”

-POLİTİKA KADIN POLİTİKACILARIN VARLIĞI İLE KOLAYLAŞIR-

Alemdar, çok sayıda ülkenin politikacısı ile gerek Washington’da gerek katıldığı diğer dış gezilerde çok sayıda siyasetçi ve parlamento üyesi kişilerle tanıştığını ve bir çok milletvekili grubunun önemsenecek büyük bir bölümünü kadın politikacıların oluşturduğunu belirterek, şöyle dedi:
“Türkiye’den ABD’ye gelen veya bizim Türkiye’ye yaptığımız gezilerde kadın milletvekilleri maalesef azınlıkta kalıyorlar, sayıları diğer ülkelere bakıldığında çok az.Türk kadını siyasette daha fazla yer almalı, parlamentoda bu sayı hızla artmalıdır. Çevremdeki bir çok kişi politikanın özellikle bayanlar için ne kadar zor olduğundan bahsediyor, ancak düşünülmüyor ki bayanlar için politika, ancak yeterli bayan politikacıları varlığı ile kolay bir hale gelecektir. Ben, diğer bayanlara ve politikaya hevesli gençlere örnek olmayı amaçlıyorum. Amerika’da okumaya gelen ve idealleri olan öğrencilerin akıllarında bulundurmaları gereken en önemli şey, her birimizin Türkiye’nin birer elçisi olduğu. Farkında bile olmadan yaptığımız her hareketle, attığımız her adımla ülkemizi temsil ediyoruz. Çocukluğumdan beri ailem beni çok milliyetçi yetiştirdi. Hiç bir zaman benim için kendi halimde yaşayıp, hayatımı sürdüreceğim bir kariyer hayalı kurmadılar. Her zaman Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmemi gerektirecek kariyer hayalleri kurdular. Kendime olan güvenimi onların sayesinde kazandım. Herşey ailede başlıyor, mutlu bir aileye sahip olmak insanın sahip olabileceği en önemli şey.”


DIŞİŞLERİ BAKANI OLMAK İSTİYORUM

Başarılı çalışmaları ile ABD'de politikacıların gözdesi olan genç Türk kızı Esra Alemdar’ın, hayallerinden biride bir gün dışişleri bakanı olmak. Alemdar, bu hayallerini bazı kongre üyelerinle de paylaşmış. Alemdar’ın başarıları , Türk Dostluk Grubu Eş Başkanı Robert Wexler’ın da dikkatini çekmiş, Wexler, Alemdar’a gelecekte ne olmak istediğini sormuş. Alemdar’da, bu soruyu ‘’Türkiye’nin Dışişleri Bakanı ‘’olarak yanıtlamış. Wexler ise ‘’ Tamam artık, destekleyecek bir Dışişleri Bakanı adayımız var’’ şeklinde, Alemdar’ı yanıtlamış.

(ANKA)