ABD'de ortaya çıkan ve giderek yaygınlaşan sanal kiliseler, dünyanın dört bir yanından talep görürken, kimileri de sanal kiliseleri yaylım ateşine tutuyor.

Dünya genelinde çok sayıda Hıristiyan, tapınaklardan internetin başına transfer oluyor. Online kiliseler, gerçek kiliselere gidemeyenlere kolaylık tanıyor ve internet aracılığıyla onlara ibadet etme imkanı veriyor.

Bu uygulamayı eleştirenler ise, sanal ibadetin ruhani hisleri yok ettiğini belirtiyor. Cemaat olarak ayin hizmeti verenler ise daha çok eleştiriliyor.

Bu sanal kiliselerden biri de Oklahoma merkezli LifeChurch.tv. Bu siteye dünyanın pek çok ülkesinden kişi üye oluyor ve sanal bir şekilde ibadetlerini yapıyor. Norveç'te yaşayan Hjalti a Lava da onlardan biri.

Lava, kilisenin kendisine başkalarıyla temas kurma ve din hakkında sohbetler yapma imkanı verdiğini söylüyor. Site aracılığıyla diğer insanlarla inanç paylaşımı yaptığını belirten Lava, "Teknoloji bize sınırlar ve kültürler ötesinde arkadaşlık, paylaşım imkanı veriyor" diyor.

Bu sanal kilisenin şu an 22 ülkeden cemaati bulunuyor.

Sanal yolla ibadet, ayin, dua hizmeti veren sanal kiliselerin papazları ise, yaptıkları işin yüz yüze ibadet ve ayinler kadar etkili olduğunu kanıtlamak için uzun uğraşlar veriyor.

LifeChurch.tv rahiplerinden Craigh Groeschel, "İnsanların online bir şekilde ne kadar güzel ibadet edebileceklerini gördükçe daha da şevkle bu işi yapıyoruz. Tüm aile bilgisayar etrafında toplanıyor ve ilahiler söyleyip dua ediyor. İnsanları kiliselere getirmeye çalışmak yerine, kiliseyi onların ayağına götürüyoruz," diye konuşuyor.

Eleştirenler ise, sanal ibadetin inananları ruhani özden uzaklaştırdığını, kilisenin özünde toplum, paylaşım ve diğer Hıristiyanlarla iletişimin bulunduğunu ve sanal kiliselerin bu hissiyatı yok ettiğini savunuyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı