Dünya bilek güreşi şampiyonlarından Türk sporcu Özgür Kızgın, 32. New York Altın Bilek Şampiyonası'nda karşısına çıkan tüm rakiplerini eleyerek New York'un en eski bilek güreşi turnuvasının şampiyonu oldu. Rakiplerinin dahi takdirini kazanan Kızgın, neredeyse kendi ağırlığının iki katı olan ve dünya ağırlık kaldırma şampiyonu 172 kilodaki Shawn Lattimer'in bileğini iki saniyede bükmesi izleyiciler ile birlikte turnuvaya katılan sporcuları hayrete düşürdü.

Hafta içinde gerçekleşen turnuvanın en çekişmeli maçı olarak değerlendirilen karşılaşmada Shawn Lattimer, "Çok güçlüsün adamım, çok güçlü." diyerek Türk sporcuya övgüler yağdırdı. Turnuvanın kendisi için bir antrenman olduğunu söyleyen Özgür Kızgın, "Ocak ayında Las Vegas'ta yapılacak şampiyonaya hazırlanıyorum. Galip geldiğim için mutluyum. Shawn Lattimer, benim klasmanımda değil; ama özel bir turnuva olduğu için kendisiyle karşılaştım. Benim için zor olmadı. Ben 90 kiloyum, o 172. Türk'ün bileğinin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha ispatladım. Turnuvaya katılmamda destek olan Türk Hava Yolları ve Turkish American Sports Club'a teşekkür ederim." dedi.

New York Bilek Güreşi Vakfı tarafından organize edilen turnuvaya 80 sporcu katıldı. Bilek güreşi alanında New York'ta yapılan en eski organizasyon olan etkinlikte sporcumuzu destekleyen bir grup Türk vatandaşı da vardı. Turkish American Sport Club Başkanı Süleyman Yılmaz, "Ocak ayında Las Vegas'ta dünya şampiyonası var. Sponsor bulduğumuz takdirde takım halinde şampiyonaya katılmak istiyoruz." diye konuştu.

Bilek güreşi sayesinde alkol, sigara ve daha birçok kötü alışkanlıktan kurtulduğunu ifade eden şampiyon sporcu, "Çok gündeme gelmese de Türk gençlerinin bileği güçlü. Genç arkadaşlara ve ailelerine bu sporu tavsiye ediyorum." ifadelerini kullandı.

Turnuvaya, Türkiye ile birlikte Macaristan, Özbekistan, Ukrayna gibi farklı ülkelerden onlarca sporcu katıldı.

Haber ve Fotograflar: CİHAN