ABD’de şok eden ırkçı saldırı Yunanlı papazı yaraladı.

ABD’nin Florida eyaleti Tampa Bay kentinde Deniz Kuvvetleri’nde rezervasyon bölümü görevlisi askerlik yapan Jasen Bruce Müslüman’a saldırıyorum diye bir Ortodoks papaza saldırdı. Teksas’daki Fort Hood Askeri Üssü’nde 13 askerin Müslüman kökenli bir ABD’li asker tarafından öldürülmesini gerekçe gösteren Bruce, sakalı ve giyimden dolayı bir Yunan Ortodoks papazının kafasını levye parçaladı. Sivil kıyafetiyle şehri ziyaret eden Yunan papaz Alexios Marakis, çok az İngilizce’siyle saldırıdan sonra polisten yardım isterken aynı dakikalarda saldırgan asker Jasen Bruce’de polisi arayarak kendisini soymaya çalışan bir “terörist”i yakaladığını belirtti.

YALANLAR SIRALADI

Saldırgan asker bir taraftan sakalından ve giyiminden dolayı Müslüman zannettiği Yunan papazın kendisini soymaya, ayrıca cinsel saldırıda bulunup teröristler gibi “Allahü Ekber” diyerek saldırdığını açıkladı. Polise saldırısını normal gösterebilmek için yalan söyleyen asker Jasen Bruce papazın az İngilizce bilmesi nedeniyle ilk önce dikkate alındı. Papazın Ortodoks kilisesinden yardım istemisiyle olay anlaşıldı. Tampa Bay mahkemesi tarafından hapishaneye gönderilen asker 7500 dolar kefaletle serbest bırakıldı. Hastanede kafası dikilen papaz Alexios Marakis ise kendisine bu hareketi Müslüman olduğunu düşündüğü için yapan dindaşını “İncil’in affedin emri gereği” affettiğini, davacı olmayacağını söyledi. ABD’de Protestan ve Katolik papazları inançları gereği sakal bırakmadıkları için sokaktaki sıradan Ortodoks Hristiyanlar’ın, Ortadoğu kökenli Katolik grupların veya Gregoryen’lerin sakal bıraktıkları konusunda bilgisiz oldukları belirtiliyor.

11 EYLÜL TRAVMASI

11 Eylül saldırıları ardından ABD’nin birçok bölgesinde Müslümanlar’a yönelik cadı avı başlatılırken devlet kontrölü ve güvencesinde ki Müslüman örgütleri de aynı saldırlara maruz kaldı. Kaliforya eyaletinde Hindistan kökenli Sih’lere saldırılar sadece Müslüman görüntüsü taşıdığından dolayı artmış, farklı bir dine mensup olan grup Müslümanlar’la hiçbir alakalarının olmadığını belirtmek için yıllarca brifing ve toplantılar yapmıştı.

Saldırıya TIR şoförü şahit

Deniz kuvvetlerinde görevli bir askerin saldırısı polis kayıtlarına geçerken 59 yaşındaki TIR kamyon şoförü Steven Ray Allen 2007 Halloween tatilinin akabinde asker Jasen Bruce’un başka bir saldırganlığına şahitlik yapmak için polise başvurdu. Failin bu türden saldırıları alışkanlık haline getirdiği anlaşıldıktan sonra kamu iddianemesinin bu yönde hazırlanacağı belirtildi. Askerin söz konusu saldırıları dinsel saplantıları yüzünden yaptığı belirtiliyor.