İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediğini ortaya koyan BM İnsan Hakları Raporu'nu hazırlayan Güney Afrikalı yargıç Richard Goldstone, ABD'nin artık İsrail'i körü körüne savunmaktan vazgeçmesi çağrısında bulundu. İsrail Haaretz gazetesine röportaj veren Goldstone, ABD'nin raporun BM Güvenlik Konseyi'nden geçmesini engelleyeceğini de belirterek, "Ancak ABD raporu eleştirirken, gerekçelerini daha iyi hazırlamalı. Bir ülke başka bir ülkeyi körü körüne korumamalı." diye konuştu.

Rapordan dolayı kendisine "cüce" diyen İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e bu sözlerin yakışmadığını da ifade eden Goldstone, kendisine yönelik yapılan yakışıksız saldırılar karşısında şaşkına döndüğünü eleştirilerin kendisinden çok rapora olması gerektiğinin altını çizdi. Kendisini Yahudi asıllı olmasının raporu İsrail açısından daha içinden çıkılmaz hale getirdiği yönündeki iddialara da katılmadığını belirten Goldstone, uluslararası insan hakları ve hukukuna yönelik ciddi ihlaller konusundaki çalışmalarından dolayı bu raporu hazırlama görevinin kendisine verildiğini de ifade etti.

İsrail ordusunun yaptığı ihlalleri soruşturduğu yönündeki açıklamalara da katılmadığını vurgulayan Goldstone, "Ordunun kendi kendini soruşturması yeterli değildir. Bu tür soruşturmalar özellikle de kurbanları tatmin etmez." dedi.

İsrail'in kendini savunma hakkını inkar etmediklerini de söyleyen Goldstone; ancak bu yapılırken izlenen yol meşru mu değil mi ona baktıklarını ifade etti. Son olarak İsrail'e önerilerde de bulunan Goldstone, "İsrail bu kadar çok sayıda sivilin ölümü ve yaralanmasını değil alt yapının imha edilmesiyle Gazze'ye uygulanan toplu cezalandırmayı da artık çok ciddi bir şekilde oturup araştırmalıdır." şeklinde kaydetti.

(CİHAN)