Joseph R. Biden ve John Kerry gibi Amerikalı politikacıların Irak politikalarına şekillendirmelerine yardım eden, 2005 yılında Irak Anayasası yazıldığı sırada da Bölgesel Kürt Yönetimi'ne danışmanlık eden Amerika'nın eski büyükelçisi Peter Galbraith'in, Kuzey Irak'ta iş yapan Norveçli petrol şirketleriyle yakın bağlantısı olduğu ortaya çıktı.

Ünlü ekonomist John Kenneth Galbraith'in de oğlu olan 58 yaşındaki Peter Galbraith'in, Kürtlere olan yakınlığı, Norveç petrol şirketi DNO ile olan ilişkileri ve Kürtlere anayasa konusunda yaptığı yardımlardan dolayı milyonlarca dolar kazanmış olduğu belirtiliyor. Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nda 24 yıl görev yapan ve birçok üst düzey yetkiliye danışmanlık yapan Peter Galbraith'in elindeki yetkiyi kullanarak, Kuzey Irak'taki petrol sahalarındaki işletme hakkını elde ettiği de kaydediliyor.

Washington tarafından "zeki ve cüretkâr" olarak da bilinen Peter Galbraith, kendisini her zaman Kürtlere ücretsiz danışmanlık yapan biri olarak tanıtmıştı. Bu yüzden Peter Galbraith'in Norveçli petrol şirketi ile bağlantılarının olduğuna dair bilgilerin ortaya çıkması Washington'da da şaşkınlık yarattı.

Peter Galbraith'in Kuzey Irak'taki petrol yataklarına olan ilgisini ve Norveç merkezli bir petrol arama-çıkarma şirketiyle olan ilişkisini geçtiğimiz ay sonlarından itibaren Norveç de yayınlanan Dagens Naeringsliv gazetesi tarafından yayınlanan belgelerle ortaya çıkarıldı. Amerikan The New York Times gazetesi de konuya geniş yer verdiği bugünkü haberinde eski Amerikan büyükelçisi Galbraith'in petrol şirketleriyle olan ilişkisinin ve bazı petrol yataklarının işletme hakkını elde etmesinin, dış dünyada "Amerika'nın Irak'ı petrol için işgal ettiği" iddialarını güçlendirdiğine dikkat çekti.

New York Times gazetesi, Galbraith'in Kuzey Irak Kürtlerinin Irak'tan ayrılıp özerk ya da bağımsız olmaları yönünde yıllarca yoğun gayretler sarf ettiğini; ancak başarılı olamadığı için Amerikan dış politikasını eleştiren yazılar ele aldığını yazdı. Galbraith'in Norveçli bir petrol arama-çıkarma şirketiyle olan ilişkisinin dünyada şok etkisi yarattığının altını çizen New York Times, "Galbraith, yetkisini kullanarak gerçekleştirdiği yoğun görüşmeler sonrası Norveçli petrol arama şirketi DNO, Kuzey Irak'ta petrol çıkarma izni elde etmişti." ifadesini kullandı.

Galbraith'in konuyla ilgili açıklamalarına da yer veren gazete, Galbraith'in, "Benim yaptığım bir yanlış yok. O dönemler zaten her hangi bir kuruma bağlı değildim. Serbest çalışıyordum." sözlerine yer verdi. New York Times, Galbraith'in Kuzey Irak'a özel ilgi duymasının asıl amacının yıllar sonra ortaya çıktığını, onca yıl yaptığı yoğun baskı ve görüşmelerden sonra Bağdat'tan bağımsız bir Kürt anayasasının oluşturulmasında başarılı olduğunu ve bu özerk anayasanın kendisine petrolden önemli gelir sağladığını yazdı.

Bu arada haberde Galbraith'in Norveçli Tone Bringa ile evli olduğu da aktarıldı.

Norveçli petrol arama-çıkarma şirketi DNO, Kuzey Irak'ta Galbraith'in yardımıyla elde ettiği bölgede yapacağı petrol arama, bölgenin petrol üretim payının yaklaşık yüzde 10'nuna tekabül ediyor. New York Times, aynı bölgede bir Türk enerji şirketinin de petrol arama faaliyetlerinde bulunduğu yazdı.

(CİHAN)