AB’nin Güney Kafkas Temsilcisi Peter Semneby, Türk-Ermeni sınırının açılmasının bölgede anormal durumun değiştirilmesi için “ilk adım” oluşturacağını belirtirken protokollerin onaylanmasının, Azerbaycan’ın da çıkarına olduğunu savundu.

AB’nin Güney Kafkas Temsilcisi Peter Semneby, Türk-Ermeni sınırının açılmasının bölgede anormal durumun değiştirilmesi için “ilk adım” oluşturacağını belirtirken, protokollerin onaylanmasının Azerbaycan’ın da çıkarına olduğunu da söyledi.

Peter Semneby, Türkiye ile Ermenistan arasındaki görüşmelerin sonuç vermesinin memnuniyet verici olduğunu kaydederek “Ermeni-Türk sınırının açılması, en uzun sınırlardan üçünün kapalı olduğu bölgedeki anormal durumunun değiştirilmesi yönünde ilk adım olur” dedi.

Rus Kommersant gazetesine göre, Türk-Ermeni protokollerinin onaylanması konusunu da değerlendiren Semneby, “Onaylanması her iki tarafın yararına. Ayrıca, Azerbaycan’ın da çıkarına. Gürcistan’daki savaş, Güney Kafkas ülkelerinin kırılgan olduğunu kanıtladı. Sağlamlaştırma ancak mevcut sorunların çözümü ile mümkün” şeklinde konuştu.

Ermeni basınına yansıyan açıklamalarında Semneby, Ermenistan’ın “statüko” dan yana olmadığını da belirterek “Belirsizlik süresiz devam edemez” ifadesini kullandı.

Semneby, Rusya’nın Güney Osetya’yı ve Abazya’yı tanımasının, Karabağ sorununun çözümünü karmaşıklaştırdığını da söyledi.

(ANKA)