9 karısı olan ve bunu din adına yaptığını iddia eden radikal İsa Kilisesi kurucusu Raymond Jessop 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Teksas'taki çiftliğine yapılan baskın sonrasında, küçük yaştaki bir kıza cinsel saldırı ve kızı alıkoyma suçlarıyla yargılanan 38 yaşındaki Raymond, bu evliliği 'ruhani evlilik' olarak nitelendiriyordu.

Raymond aynı zamanda 8 bin dolar para cezasına da çarptırıldı. Avukatı ise, 20 yıla kadar gidebilecek hapis cezası ihtimaline karşın, müvekkilinin koşullu gözetim altında tutulması talebinde bulunmuştu.

9 karısı olduğu belirtilen Jessop'un davası kapanmış değil. Çünkü bu evliliklerle ilgili de hakkında dava açılacak ve suçlamalar yöneltilecek. Yetkililer, Nisan 2008'de Jessop'un çiftliğini basmış, çok sayıda kadını kurtarmıştı.

Davaya konu olan evliliğin kadın kahramanı şimdi 21 yaşında. Ancak Jessop'la evlendirildiğinde sadece 15 yaşındaydı. 16 yaşında ise hamile kaldı ve çocuk doğurdu.

Tarikatın diğer üyeleri ve lideri Warren Jeffs de, çocuk tacizinden cinsel saldırıya kadar pek çok suçla yargılandı ve cezaevine gönderildi. Tarikat Mormon kilisesinin ana kollarından birini oluşturuyor ve çok evliliği savunuyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı