H1N1 olan Amerikan Türk Dernekleri Asamblesi Başkanı Günay Evinch ve kızı Lara'nın imdadına evlerine muayeneye gelen Dr. Petek Dönmez yetişti.

ABD'nin Washington kentinde A gribine yakalanan Amerikan Türk Dernekleri Asamblesi (ATAA) Başkanı Günay Evinch ve dört yaşındaki kızı Lara'nın hayatını, anında teşhis koyarak tedaviye başlayan Türk doktoru Petek Dönmez kurtardı. Küçük kızı Lara'nın yuvadan kaptığı virüs nedeniyle hastalandığını belirten Evinch, hastalık sırasında neler yaşadığını ve hayatlarını erken teşhis ile kurtaran Türk doktorunun çabalarını şöyle anlattı: "18 Ekim gecesi, Asamble yararına düzenlediğimiz destek toplantısından sonra eve döndüm. Aniden titreme başladı ve ateşim bir anda 38'e fırladı. Ardından öksürük ve şiddetli bir istifra geldi. Ateşe rağmen donduğumu hissediyordum. Bütün gece istifra ettim. Sabah çok yorgun ve terlemiş kalktım. Bütün eklemlerim ve kaslarım ağrıyordu. Başımda sanki patlayacakmış gibi bir basınç ve ağrı vardı."

Sabah 4 yaşındaki kızının da "füze gibi istifraya başladığını" fark eden Evinch, ateşinin 39 dereceye tırmandığını gördü. Hasta halde hasta çocuğun sorumluluğunu üstlenmenin çok zor olduğunu söyleyen Evinch'ün imdadına bu sırada hamile olan eşini, doğum için ziyarete gelen kayın baba Turgut Bey ve kayın validesi yetişir. Evinch, teşhis ve tedavi sürecini şöyle özetledi: "Turgut Bey, vakit geçirmeden Dr. Petek Dönmez'i eve çağırdı. Beni ve kızını muayene eden Dönmez, anında H1N1 tanısı koydu ve test sonuçlarını beklemeden tedaviye başladı. Doktor ilk olarak ateşi 38 derecenin üstüne çıkan küçük Lara'nın elleri ve ayaklarını soğuk suya sokarak ateşini düşürmeye çalıştı. Bir hemşire ise burnumuzdan örnek alarak test için Federal Hastalık Merkezi'ne gönderdi. Doktorumuz antibiyotik ve H1N1 virüsüne karşı ilaç tedavisine başladı. Daha sonra istifrayı önleyecek ilaçlar vererek, kas gücü sağlayacak ve terlemeyi düzenleyecek bir serum yazdı."

TAVUK ÇORBASI, SÜZME YOĞURT

Sözlerine "Virüsü yenmek için fiziksel güç, dayanıklılık, iyi beslenme ve dinlenme gerekiyordu" diyerek devam eden Evinch'in bakımını ise kayın validesi Sevinç Hanım üstlenir. Kızıyla ayrı odada kalan Günay Evinch, "Dört gün boyunca uyudum. Maske taktım ve odayı günde iki kez havalandırdık. Evde virüsleri öldürecek bir sprey kullandık. Her gün üzerimizdeki kıyafetleri ve yatak çarşaflarını değiştirdik, eskilerini hemen yıkadık. Sevinç Hanım, bizi ev yapımı Anadolu usulü tavuk ve şehriye çorbası ile besledi. Ev yapımı süzme yoğurt hazırladı. Çayda hastalığı azdıran kafein olduğu için limonlu ıhlamur içtik. Günde bin miligram C vitamini kullandık" diye konuştu. Evinch ve kızı erken ilaç tedavisiyle 6 gün sonra 25 Ekim'de ayağa kalktığında Federal Hastalık Laboratuvarı'ndan gelen test sonuçları pozitif çıkar ve H1N1 oldukları doğrulanır. Türk doktorun erken teşhis ve tedavisi sayesinde kızıyla ayağa kalkan Evinch, "Eğer tedaviye başlamak için test sonuçlarını beklemiş olsaydık, çok ağır hasta olabilir ve evdeki insanları da hasta edebilirdik" diyor.

EVINCH ÇİFTİNİN BİR OĞLU OLDU

Kızıyla birlikte domuz gribine yakalandığı sırada Evinch'in eşi Senem Evinch de oğullarına hamileydi. Olaydan kısa bir süre sonra Bayan Evinch, Ekim ayında oğulları Arda'yı dünyaya getirdi. Kızları Lara ile mutlu olan ve Arda bebek'in gelmesiyle ailelerine yeni bir mutluluk katan ailenin gözlerindeki ışıltı fotoğraf karelerine de yansıyor.

Senem Evinch, Sibley Memorial Hastanesi'nde doğum yaptı ve oğlu Arda 3.7 kilo ve gayet sağlıklı olarak dünyaya geldi. Evinch ailesi, Arda Bebek'in aileye katılışını ve mutluluklarını gösteren fotoları Turkishny.com ailesi ve okurlarıyla da paylaştı.


Turkishny.com