Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abid Şerifov, Azerbaycan topraklarının bir kısmının Ermenistan işgali altında olmasının, bölgedeki her gelişmenin önüne bir engel olduğunu söyledi. Karabağ'ı kastederek Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin Ermenistan işgali altında olduğunu kaydeden Azeri Başbakan Yardımcısı, "İşgal; ekonomik gelişme, demokrasi, insan haklarının korunması ve halkın refahının geliştirilmesine giden yolun önünde önemli bir engel oluşturuyor." ifadelerini kullandı. Şerifov, Ermenistan ile yaşadıkları sorunların da toprak bütünlüğü, siyasal egemenlik ilkeleri ile uluslararası hukuk prensipleri temelinde çözülmesi gerektiğini belirtti.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin (İSEDAK) 25. toplantısı çerçevesinde gerçekleştirilen İSEDAK Ekonomi Zirvesi'nin öğleden sonraki oturumunda konuşan Abid Şerifov, Güney Kafkaslardaki bu durumun bölgedeki büyük işbirliği potansiyelinin geliştirilmesini zorlaştırdığını belirterek, İKT üyesi ülkelere, Azerbaycan'a, Ermenistan'la yaşadığı çatışmada sundukları destek nedeniyle teşekkür etti. Azerbaycan Başbakan Yardımcısı, Ermenistan'ın "Azerbaycan topraklarını işgal etmenin yanı sıra yaklaşık 1 milyon Azeriyi doğal topraklarından etnik olarak temizlediğini ve Azeri kültürüne ait, islami mirasın da içinde yer aldığı, yüzlerce tarihi anıtın da harap ettiğini" savundu. Şerifov, İKT'nin ve üye ülkeleri, Ermenistan karşısında Azerbaycan'a desteklerinin, başta BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası toplum tarafından ele alınması açısından etkili olduğunu sözlerine ekledi.

Abid Şerifov, konuşmasında dünya ekonomisinin ciddi zorluklarla karşı karşıya kaldığı bir dönemde, küresel krizin mevcut etkilerinin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalarından dolayı İSEDAK'ın faaliyetlerinin takdir ettiklerini dile getirdi. Şerifov, İSEDAK'ın ekonomiye yönelik projelerinin de İKT üyesi ülkelerin işbirliği yapmasına ve ekonomik bağlarını derinleştirmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

İKT üye ülkeleri arasında ticaret hacmini artırmak için işbirliğini güçlendirmeye yönelik önlemleri artırmak amacıyla projeler yürütmeye hazır olduklarını sözlerine ekleyen Şerifov, özellikle ulaşım alanında özel sektörün geliştirilmesinin önemli olduğuna değindi. Şerifov, bilgi ve iletişim teknolojileri ile ekolojik dengenin korunması konusunda da ortak çaba yürütülmesinin gerekli olduğunu ifade etti.

Azerbaycan'ın jeostratejik konumu itibariyle bölgesel ulaştırma projeleri içinde yer alması gerektiğini vurgulayan Şerifov, bu açıdan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin de önemli bir rol oynayabileceğini kaydetti. Abid Şerifov, güvenli ve etkin ulatışım ve iletişim ağları olmadığı takdirde ise bölgede ekonomik bağların geliştirilmesinin mümkün olmayacağını belirtti.

(CİHAN)