Washington, yüzde 10.2'ye çıkan işsizlik oranıyla başa çıkmaya çalışırken, Kongre'de para içinde yüzen tam 237 milyoner milletvekili olduğu ortaya çıktı.

Sorumlu Politikalar Merkezi (CRP), Kongre'deki üyelerin mal varlıklarıyla ilgili yaptığı çalışmayı raporlaştırdı. Rapora göre, Kongr'nin yüzde 44'ünün geliri, ABD'nin yüzde 1'inin tamamının gelirine denk geliyor.

CRP, California Cumhuriyetçi üye Darrell Issa'nın, Capitol Hill'deki en zengin temsilci olduğunu ortaya koydu. Issa'nın mal varlıklarının toplamı tamı tamına 251 milyon dolar. İkinci sıra yine Cumhuriyetçi Jane Harman'ın. Onun toplam mal varlığı ise 244 milyon dolar. 3. sırada, 214 milyon dolarla Senatör Herb Kohl var. Onu Senatör Mark Warner 209 milyon dolarla, Senatör John Kerry 208 milyon dolarla izliyor.

8 üyenin daha net gelirleri toplamı 100 milyon doların üzerinde.

CRP sözcüsü Dave Levinthal, "Pek çok Amerikalı, sadece maaş alarak geçinseler bile Kongre üyelerinin krizden hiç etkilenmediğini düşünüyor. Zaten rakamlar da pek çok üyenin gelirinin milyon dolarları aştığını gösteriyor. Çoğunun ilave güvenceleri, hisseleri, mülkleri ve başka başka yatırımları var," diye konuşuyor.

Aslında CRP rakamları kaba tahminlerden öteye gitmiyor. Üyelerin, gelirlerini düzenli olarak rapor etmeleri gerekiyor bu da onların gelirlerinin miktarını tam olarak bilmeyi imkansız kılıyor. Bu nedenle CRP, tahminleri yaparken, orta seviyeli tahminler yürütüyor.

2007 yılında Senatörlerin ortalama geliri ise 1.79 milyon dolar ile 2.27 milyon dolar arasında değişiyordu. Temsilciler Meclisi'ndekilerin ise 662 bin ila 724 bin dolar arasındaydı.

Oysa 2008'e gelindiğinde, yani krize rağmen, Amerikalılar işlerini, mülklerini kaybederken, yasa koyucular gelirlerini arttırdı.

Turkishny.com / Gülten Sarı