Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, Türkiye’nin iki ülke arasındaki yakınlaşmayı Karabağ sorununa bağlaması halinde Karabağ için ek engeller yaratılacağını savundu. Nalbandyan, “Soykırımın tanınmasına yönelik çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Türkiye’nin, iki ülke arasındaki yakınlaşmayı Karabağ sorununa bağlaması halinde, Karabağ için ek engeller yaratılacağını savunurken “Soykırımın tanınmasına yönelik çabalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Edward Nalbandyan, Japonya’nın Yomiuri gazetesi ile yaptığı söyleşide Türkiye’nin iki ülke arasındaki yakınlaşma sürecini Karabağ sorunun çözümüne bağlamaması gerektiği yönündeki pozisyonu yinelerken, böyle bir tutumun Karabağ için “ek engeller yaratacağı”nı öne sürdü.
Minsk grubunun Karabağ sorunun çözümü için çaba gösterdiğine işaret eden Nalbandyan, “Eğer Türkiye, ikili ilişkileri Karabağ sorununa bağlarsa, bu her iki sürece zarar verir” dedi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı, Ankara ve Erivan’ın “ön koşulsuz” ilişkileri kurma konusunda mutabık kaldıklarını da belirterek “Her halükarda Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1915 yılındaki Ermeni Soykırımı’nın uluslar arası toplum tarafından tanınmasına yönelik çabalarımızı sürdürmeye niyetliyiz” şeklinde konuştu.

Bu arada, PanArmenian, Ermenistan Cumhurbaşkanı Şerj Sarkisyan’ın Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesine ilişkin protokolleri henüz Anayasa Mahkekesi’ne sunmadığını bildirdi. Habere göre, Ermenistan Anayasa Mahkemesie Sözcüsü Hovhannes Papikyan, protokollerin Mahkeme’ye ne zaman gönderileceğini bilmediğini söyledi.

(ANKA)