Dünyanın tartıştığı konuda Türkiye'ye arabulucu rolü teklifi geldi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı El Baradey’den bir öneri: İran zenginleştirdiği uranyumu Türkiye’de depolasın. Herkes Türkiye’ye güveniyor.

İran Batı ile nükleer müzakerelerde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) sunduğu anlaşma taslağına sıcak bakmazken, UAEK Başkanı Muhammed Baradey hem İran’ın hem de ABD ile Avrupa’nın kaygılarını azaltabilecek yeni bir uzlaşma önerdiğini duyurdu: “İran zenginleştirdiği uranyumu Türkiye’ye göndersin.” Ancak İranlı Press TV, UAEK’nın daha önce de bu öneriyle geldiği Tahran’dan ‘ret’ yanıtı aldığını duyurdu.

UAEK taslağı, İran’ın yüzde 5 oranında zenginleştirdiği uranyumu Rusya ile Fransa’ya gönderip yüzde 20 oranında zenginleşmiş olarak geri almasını içeriyor. Önce “Peşinen yakıtı alır, sonra uranyumu parça parça gönderirim” itirazı getiren Tahran, ardından “Hiç göndermemeyi, doğrudan yakıt ithalini tercih ederim” diyerek anlaşmayı ret sinyali verdi. Bunun üzerine PBS’e İran’ın uranyumunu UAEK gözetiminde Türkiye’de depolayabileceğini, bu arada yakıtını da Rusya’dan alabileceğini söyleyen Baradey, “Bu teklif işe yaramalı. Çünkü İran Türkiye’ye çok güveniyor. ABD de bunu kabul eder, çünkü onlar da Türkiye’den çok memnun” dedi. UAEK Başkanı, önerisini Ankara’ya sunmadığını söyleyip ekledi: “Ama Türk yetkililerin buna olumlu bakacağından eminim.”

İranlı yetkililerle her gün temasta olduğunu aktaran Baradey, “Bana uranyumu İran’da tutmak istediklerini söylüyorlar, ben de bunun krizi bitirme amacını çökerteceğini anlatıyorum. Nükleer silah için kullanılabileceği algısını yok etme adına uranyumu yurtdışına çıkarmamız lazım” bilgisini verdi.

Türkiye’nin BM Temsilcisi Ertuğrul Apakan, plandan haberi olmadığını kaydetti. Bir İranlı yetkili de “İran, çok önce bu öneriyi reddetmişti. Baradey  pazarlıklara medya dikkatini çekmemek için  Ahmedinecad’ın Türkiye ziyaretinden faydalanmak istiyor.

Radikal