Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, İstanbul'da geçen mart ayında düzenlenen 5. Dünya Su Forumu'nun sürdürülebilir kalkınma yolunda önemli bir kilometre taşı olduğuna inandıklarını belirtti.

Daimi Temsilci Apakan, BM'de düzenlenen su paneline katılarak bir konuşma yaptı. BM istatistiklerine göre 2025 yılında dünyada 1,8 milyar insanın su kıtlığı yaşayan bölgelerde yaşayacağına dikkat çeken Apakan, iklim değişikliğine bağlı olarak günümüzde de daha ciddi ve daha sık kuraklık ile sel felaketlerinin yaşandığını, yaşanan bu değişikliklere uyum sağlanması ve su sektörüne daha çok yatırım yapılması gerektiğini belirtti. Apakan bu kapsamda dünyadaki su kaynaklarının sürdürülebilir şekilde kullanımının, yönetiminin gerekli olduğunu da kaydetti.

Türkiye'nin bu yıl 16-22 Mart tarihlerinde İstanbul'da 5. Dünya Su Forumu'na ev sahipliği yaptığını anımsatan Büyükelçi Apakan, Forumun 25 binden fazla katılımcıyı biraraya getirdiğini ve bu forumların temel amacının günümüzün su meselelerine somut çözümler sağlanması için suyu kullananlar, karar vericiler ve sivil toplum arasında diyaloğu güçlendirmek ve işbirliğini arttırmak olduğunu anlattı.

Dünya Su Forumu'nun tarihinde ilk kez İstanbul'daki toplantısına kısıtlı da olsa kimi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının da katıldığını ve ''İstanbul Deklarasyonunun'' açıklandığını belirten Daimi Temsilci, 20-22 Mart tarihinde düzenlenen bakanlar toplantısının sonunda kabul edilen bildirinin de suyun kullanımı, yönetimi ve su sektöründe iyi yönetişim konularında son derece önemli mesajlar verdiğini ifade etti.

''5. Dünya Su Forumu'nun sürdürülebilir kalkınma yolunda önemli bir kilometre taşı olduğuna inanıyoruz'' diye konuşan Apakan, su konusunun dünyanın gündeminde daha üst sıralarda yer almasının gerekli olduğunu da belirtti.

AA