Protokol İmzalanmasıyla Ermenistan'la Başlayan Yakınlaşmada, Gerçek Niyeti Ortaya Koyan Açıklama Geldi: Toprak İsteriz! Halen Ermenistan'ın Bern Büyükelçisi olarak görev yapan Ermeni kökenli ünlü Fransız şarkçısı Charles Aznavour, "Batı Ermenistan toprakları"nın iadesini istedi. Aznavour, "1924'te doğduğum zaman, Ermenistan'a topraklarının iadesine söz verdiler. Şimdi 85 yaşında iyim ve daha fazla bekleyemem" şeklinde konuştu.

Charles Aznavour, İtalya'nın RİA3 TV kanalı ile yaptığı söyleşide Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesini olumlu karşıladığını belirtirken "Hayatımın son yıllarında sınırların açıldığını görmek hoş olurdu" dedi.

Ermenistan basınına göre, söyleşi sırasında "Batı Ermenistan toprakları"nın iadesini de isteyen Aznavour, "1924'te doğduğum zaman, Ermenistan'a topraklarının iadesine söz verdiler. Şimdi 85 yaşında iyim ve daha fazla bekleyemem" şeklinde konuştu.

Charles Aznavour, Stalin'in, 1924'de Ermenistan'a Erzurum, Erzincan, Bitlis, Van ve Muş gibi illerin iadesine söz verdiğini, 1920'de dönemin ABD Başkanı Wilson tarafından çizilen Ermenistan'ın da, Trabzon, Erzurum, Van ve Bitlis'i kapsadığını da söyledi.

(ANKA)