AB’nin Güney Kafkas Özel Temsilcisi Peter Semneby, Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecinin Karabağ sorununun çözümüne bağlanması yönündeki herhangi bir girişimin, yakınlaşmanın durmasına yol açabileceğini öne sürdü. Semneby, bölgedeki herkesin sınırın açılması perspektifine uyum göstermesini de istedi.

Sarkisyan Yönetiminin, Türkiye ile Ermenistan arasındaki süreci ile Karabağ sorunu arasında bir bağantı kurulamayacağı yönündeki tutumuna AB’den destek geldi. AB’nin Güney Kafkas Özel Temsilcisi Peter Semneby, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi sürecinin Karabağ sorununun çözümüne bağlanması yönündeki herhangi bir girişimin yakınlaşma sürecine son verebileceğini savundu.

Rusya’da yayımlanan Vremya Novostey gazetesi ile yaptığı söyleşide Türkiye-Ermenistan sürecini değerlendiren Peter Semneby, Türkiye-Ermenistan sürecinin Karabağ müzakerelerine bağlanmaması gerektiğini belirterek, “Bunlar, hiç bir zaman birbirine bağlanmaması gereken iki aynı konudur. Aksine normalleşme süreci durabilir” diye konuştu.

Ancak Semneby, iki sürecin ayrı konular olmasına karşın “Ermenistan-Türkiye barışmasının, Karabağ sorununun çözümü için yeni vizyonlar sağladığı” inancını da dile getirdi. Ermenistan Radyosunca yansıtılan açıklamalarında Semneby, Türkiye ile Ermenistan arasındaki “mevcut durumunun sonsuza dek süremeyeceğini” de belirterek bölgede herkesin “normalizasyon ve sınırın açılması perspektife uyum” göstermesi gerektiğini de vurguladı.

Peter Semneby, sürecinin Türkiye’nin bölgede daha büyük bir rol oynama fırsatını sağlayacağını belirtirken de “Türkiye’nin Ermenistan ile sorunu, Güney Kafkaslar’daki fırsatlarını ve etkisini sınırlandırıyordu” şeklinde konuştu.

“Bu süreç Ermenistan’ın sayesinde başladı” savını da dile getiren Semneby, sınırın açılmasının Rusya’nın da çıkarı olduğunu belirterek, Rusya’nın Ermenistan’daki altyapına yatırım yaptığı, demiryolları inşa ettiği sürece sınırların açılmasından ancak yarar sağlayacağını da söyledi.

(ANKA)