Ermenistan ile Türkiye arasındaki açılım sürecinde, Ankara’nın Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik Erivan yönetiminden ‘taviz beklediği’ yönündeki iddalar, ilk defa “Ermenistan yönetimi askeri darbeyle görevden uzaklaştırılabilir” ifadelerinin kullanılmasına yol açtı.

‘Değişim kaçınılmaz olur’

Ermenistan’ın önde gelen kurumlarından Politekonomi Enstitüsü Başkanı Andranik Tevanyan, bir basın toplantısında, “Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dağlık Karabağ müzakere sürecinde Azerbaycan’a da tıpkı Türkiye’yle protokollerin hazırlanması sürecinde verdiği türden taviz verirse, ülkemizde yönetimin askeri müdahaleyle değişimi kaçınılmaz olur” diye konuştu.

‘Bir günde olmaz ama...’

Andranik Tevanyan, konuşmasında olası darbenin bir günde gerçekleşmeyeceğini öne sürerek şunları söyledi:

“İlk olarak Sarkisyan ve kabinesinin vereceği emirler Ermenistan’daki kurum ve kuruluşlar tarafından yerine getirilmemeye başlayacak. Ardından halk gizli bir elin müdahalesiyle iktidara yönelik itaatsizlik kampanyası başlatacak. Ermeni diasporasının zaten Sarkisyan yönetimine sırt çevirdiği dikkatte alınırsa, yönetim kendiliğinden belli bir zaman sonra istifaya mecbur kalacak.”