Barack Obama'nın ABD Başkanlığına seçilerek yemin edip göreve başladığı 110 günden bu yana Beyaz Saray'ı ziyaret edenlerin listesi yayınlandı. Obama'nın konuğu olmayı başaran şanslı kişiler arasında kimler yok ki? Bill Gates, Oprah, Banka CEO'ları, Gingrich onlardan sadece bir kaçı.

Dün Beyaz Saray, Obama'nın Ocak ayında yemin ederek göreve başladığı günden bu yana Beyaz Saray'ı, lobiciler, işadamları, eylemciler ve ünlüler dahil tam 110 kişinin ziyaret ettiğini açıkladı.

Daha önce hiçbir yönetim böylesi bir liste yayınlamamıştı. Bu 110 kişi ve 481 ziyaret, Obama'yı ziyaret eden ve daha önce kamuoyuna yansıyan ziyaretlerin dışında.

Aslında Obama yönetimindeki Beyaz Saray, yemin töreninden bugüne kadarki ziyaretçilerin tam listesini yayınlamama politikası güdüyordu. Buna karşın, Ekim ayından itibaren bu politika rafa kaldırıldı ve bir liste yayınlandı. Yine de ziyaret gerçekleştirmelerine rağmen listede adı yer almayan ziyaretçiler de var. Onların arasında Anayasa Mahkemesi adayları, Obama'ların aileleri ve bazı güvenlik yetkilileri bulunuyor.

Cuma günü açıklanan listede şu isimler bulunuyor: Microsoft'un patronu Bill Gates (şirketi öğretmen ücretlerinde değişiklik baskısı yapıyor,  AIG eski CEO'su Maurice Greenberg, Exxon Mobil CEO Rex Tillerson, Chevron CEO David O'Reilly, Citigroup's Vikram Pandit, Goldman Sachs CEO Lloyd Blankfein, JP Morgan's James Dimon, Bank of America CEO Kenneth Lewis, John Stumpf of Wells Fargo, Morgan Stanley's John Mack, State Street bank's Ron Logue, BNY Mellon's Robert Kelly, sendika lideri Andrew Stern of the Service Employees International Union (22 visits), American Bankers Association CEO Ed Yingling, toplum bankerleri başkanı Camden Fine, ve lobici Heather ve Anthony Podesta.

George Soros da iki kez ziyaret gerçekleştirenlerden.

Politik ziyaretçiler ise: Eski Sen. Thomas Daschle, Temsilciler Meclisi eski sözcüsü Newt Gingrich. Chicago Belediye Başkanı Richard Daley, eski Vali Howard Dean, Senatör. Al Franken, eski başkan yardımcısı Al Gore, ABD Merkez Bankası eski başkanı Alan Greenspan, Senatör. Edward Kennedy, ve Demokrat stratejist Steve Elmendorf.

Beyaz Saray'daki ünlü ziyaretçiler: Oprah Winfrey, Brad Pitt, George Clooney ve Denzel Washington, tenis yıldızı Serena Williams. Gazeteciler Paul Krugman, the New York Times yazarı ve Nobel ekonomi ödülü sahibi.

Turkishny.com / Gülten Sarı