ABD, bugün kutlanan Cadılar Bayramı'nın huzurlu bir şekilde geçirilebilmesi için her türlü önlemi alıyor. O önlemlerden biri de, daha önce seks suçlarına karışmış kişilerin Cadılar Bayramı'ndan bir hafta önce evlerinin kapılarının çalınması ve kontrol edilmeleri.

Bu uygulama aslında, Georgia Sandy Springs Polis departmanı şefi Steve Rose'un bir buluşu. Rose, bir hafta önceden seks suçlularına uyarı niteliğinde ziyaretler yapıyor. Rose, kayıtlı bulunan 20 cinsel suçlunun kendilerine bildirdiği adreste olup olmadığını anlamak için bizzat adres kontrolü yapıyor.

Huzurlu bir Cadılar Bayramı için alınan önlemler bununla da sınırlı kalmıyor. Arkansas, Teksas ve Illinois'te yaşayan seks suçluları, Cadılar Bayramı'nın gecesinde de toplantılara katılmak zorunda. Böylece polis, kentin güvenliğini sağlıyor.

Sandy Springs bu tür uygulamaları yapan tek bölge değil. Ülke genelinde pek çok yerel otorite Cadılar Bayramı'nda ekstra güvenlik önlemleri alıyor.

Kayıp ve Kaçırılmış Çocuklar Ulusal Merkezi verilerini göre, ABD genelinde kayıtlı 686 bin 515 seks suçlusu bulunuyor.

Houston, Teksas polis departmanı, Juvenile Seks Suçluları Kayıt Biriminin, bu suçluların yasaya uyup uymadığını kontrol etiğini belirtiyor. Seks suçluları Cadılar Bayramında, evlerini dekore ettiremiyor, çocuklara şeker dağıtamıyor, verandalarının ışığını yakamıyor ve kapıya yanıt veremiyor.

Benzer uygulamalar Tennessee, Nashville'de de yapılıyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı