ABD'nin New York kentinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Wall Street semtindeki Bowling Green Park'a Türk bayrağı çekildi.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) danışmanlarından İbrahim Kurtuluş'un girişimiyle bu yıl 9'uncusu düzenlenen bayrak çekme törenine, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve eşi Feruze Samsar, Konsolos Yardımcısı Başar Şen, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkan Yardımcısı Turgay Kadıoğlu, BM Daimi Temsilciliği Askeri Ataşesi Albay Savaş Celepoğlu ile Binbaşı Deniz Ay, Bowling Green Parkı Dernek Başkanı Arthur Piccolo ve Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) Başkanı Sevil Özışık katıldı.

Başkonsolos Samsar törende yaptığı konuşmada, Türkiye ve ABD arasında çok uzun yıllara dayalı, temeli sağlam ikili ilişkiler bulunduğunu belirtti. Bowling Green Parkı'nda Türkiye Cumhuriyeti'nin 86. kuruluş yıl dönümünde Türk Bayrağı'nın göndere çekilmesinden büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Samsar, törene katılanlara teşekkür etti ve herkesin Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

 

Daha sonra Türk Bayrağı göndere çekildi ve hep birlikte İstiklal Marşı okundu. Ardından Brooklyn Amity okulunun Türk öğrencileri Cumhuriyet'in 86. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla şiir okudu.

 

New York'ta yaşayan Türk toplumu üyelerinin katıldığı bayrak törenine yabancılar da ilgi gösterdi. Törenden önce New York Başkonsolosluğunca baklava ikram edildi.

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve eşi Feruze Samsar, bu akşam Waldorf Astoria Otelinde Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu verecek.

Haber: AA

Fotograflar: Turkishny.com