ABD Başkanı Barack Obama, 680 milyar dolar tutarındaki 2010 savunma bütçesini, kaynakların israfına son verilmesine yönelik çabalarına dikkat çekerek onayladı.

Obama, Savunma Bakanlığı bütçesinin onaylanması dolayısıyla Beyaz Saray'da düzenlenen törende yaptığı açıklamada, "Ülkemizin güvenliğini sağlamak için vergi yükümlülerinin milyarlarca dolarını saçıp savurmamız gerektiği düşüncesini her zaman reddettim" diyerek, bu kanun ve bu bütçenin sadece bir başlangıç olduğunu, diğer bütçelerde de aynı uygulamayı yapacaklarını söyledi.

Savunma Bakanı Robert Gates de, Obama'nın Pentagon'un kaynaklarının israf edilmesini engellemeye yönelik çabalarına dikkat çekti.
Amerikan Temsilciler Meclisi ile Senato'nun uzlaşmasının ürünü ve Pentagon'un isteklerine yakın bir bütçe olan 2010 Amerikan Savunma Bakanlığı bütçesi, özellikle Pakistan'a yönelik Amerikan askeri yardımında yeni kısıtlamalar yapılmasını öngörüyor.

Askeri harcamaların yüzde 3,4 oranında arttırılmasını öngören bütçede, Amerikan askeri yardımında artış isteyen Pakistan'ın bu talebine yönelik kısıtlamalar yapılmasını öngörüyor ve İslamabad'a Hindistan'la gerginliğe gidebilecek şekilde bölgedeki güç dengesini bozmaması gerektiği uyarısı yapıyor.

Yeni bütçe ayrıca mayınlara dayanıklı araçların finansmanı için 6,7 milyar dolar, Afgan asker ve polisinin eğitim ve donanımı için 7,5 milyar dolar ayırıyor.

Bütçe ekim başında Temsilciler Meclisi, geçen hafta da Senato tarafından onaylanmıştı.

AA