ABD'nin New Jersey eyaletinde, üvey oğlunu öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Edward Ates, mahkemedeki ilk duruşmasında oğlunu öldüremeyecek kadar şişman olduğunu söyledi. Ancak adamın günler önce internette 'kusursuz cinayet' ve 'susturucu silahları' araştırdığı ortaya çıktı. Şimdi hakim ve jüri, cinayete şişmanlığını gerekçe gösteren adamın ne kadar doğru söylediği konusunda karar verecek.

Florida'lı Edward Ates, New Jersey'deki oğlunu öldürmekle suçlansa da o bunu 'Cinayet için aşırı şişmanım' savunmasıyla reddediyor.

40 yaşındaki ilaç şirketi müdürü Paul Duncsak'ın öldürülmesi için evde merdivenlerin üzerinde pusu kurulduğu belirtilirken, 130 kilo ağırlığındaki Ates merdivenlere tırmanma enerjisi bulunmadığını iddia etti. Dahası Ates, tetiği çekecek ve hızla olay yerinden uzaklaşacak gücü olmadığını belirtti.

Ates'in avukatı Walter Lesnevich, müvekkilininin ağırlığınının onda astım, uyku apnesi ve diğer obeziteyle ilintili hastalıklara neden olduğunu söyledi. Avukat, "Ed'e baktığınızda bunu doktordan duymaya ihtiyacınız yok," yorumunu yaptı.

Ancak soruşturmayı yürüten savcılar Ates ve avukatıyla aynı fikirde değil. Onlar, Ates'in Fort Pierce'deki evinden aracıyla Ramsey'in evine geldiğini ve onu öldürüp gittiğine inanıyor. Bu düşünceye neden olan şeylerden biri de, Ates'in internette kusursuz cinayete dair bilgileri ve susturucu silahla ilgili siteleri incelemesi gösteriliyor.

Ates'in kızkardeşi de abisinin, 1 gün önceden Sibley'deki evlerinde olduğunu söylemesini istediğini ancak eve gerçekte cinayet gününde geldiğini itiraf etti. Aynı zamanda Ates'in, Duncsak'tan 2003 yılında 250 bin dolar istediği ancak üvey evladın bu parayı vermeyi reddettiği ve bu nedenle de babanın kinlendiği belirtildi.

Turkishny.com / Gülten Sarı