Uzun zamandır sümen altı edilen göçmenlik tartışmaları, 100 reform yanlısı Demokrat Kongre üyesinin Obama'ya bir mektup yazarak, göçmenlikle ilgili sözlerini yerine getirmesini istemesiyle yeniden alevlendi. Göçmenlik reformu yeniden ABD'nin gündeminde üst sıralara tırmanmaya başladı.

100 Kongre üyesinin imza attığı mektup, göçmenlik reformu meselesinde gevşeyen Beyaz Saray'ı yeniden uyandırmayı amaçlıyor.

Demokrat üyelerin yazdığı mektupta, "bozulmuş göçmenlik sistemimizi rayına oturtma taahhüdü" ve "adil, insani, kapsamlı bir göçmenlik reformunun bu yıl yasalaşmasına güçlü destek" vurgusu yapılıyor.

Mektuba imza koyanlardan Senatör Luis Gutierrez, Kasım ayı başında kapsamlı bir göçmenlik reform yasa tasarısını açıklamaya hazırlanıyor.

Göçmenlik savunucuları ve onların Kongre'deki destekçileri, 2010 yılının başlarında, ara seçimler politik hesapları alt üst etmeden önce, göçmenlik reformunun kabul edilmesi için uygun bir pencere bulunduğunu düşünüyor.

İspanyolca yayın yapan Univision'daki politik talk show programı Al Punto'ya katılan Guiterrez, Şubat ya da Mark ayı başında tasarının onaylanmasının sözkonusu olabileceğini umduğunu açıklamıştı.

Bu tartışmalar Hispanik toplumda, reform umutlarını yeniden canlandırırken, daha önce girişimlerin başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle, sonuçla ilgili şüpheci olanlar da var.

Temsilciler Meclisi'nin alt kanadında konuyla ilgili bir canlanma yaşanmasına rağmen, Kongre'nin genelinde tasarının ne kadar destek bulacağı meselesi hala meçhul. Gutierrez'in tasarısı ve Obama'ya yazılan mektup, uzun sürecek göçmenlik reformu kampanyasının ufak birer adımları konumunda.

Kimileri de Demokrat üyelerin bu adımını, Hispanik seçmene yönelik bir seçim yatırımı olarak nitelendiriyor.

Uzmanlar, sağlık reformunun rayına oturmasının ardından göçmenlik reformunun karşısına, banka düzenlemesi, enerji sorunları, iklim değişikliği gibi dişli politik meseleler çıkabileceğinden endişe ediyor.

Ve geriye şu soru kalıyor: 12 milyon yasadışı göçmene ne olacak?

Turkishny.com / Gülten Sarı