Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmeyi "samimi olarak istediklerini" söyledi. Özügergin, basın toplantısında Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecine ilişkin sorular üzerine, "Bizim amacımız sadece Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde ilerleme sağlamak değil, aynı zamanda Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinde bir ivmelenmeye zemin hazırlamak olmuştur. Çünkü bütün çarklar aynı anda dönmezse, uzun vadede baktığımızda Kafkaslar'a barış ve istikrar gelmeyecektir. Bunu herkes görüyor zaten." diye konuştu.

"Ermenistan ile normalizasyonu biz samimi olarak istiyoruz" diyen Özügergin, Türkiye'nin sorunları Ermenistan ile çözmek istediğini ifade etti. Özügergin, sorunların çözümünün tüm bölge ülkelerinin lehine olacağını belirterek, Türkiye'nin Kafkaslar'da yaratmaya çalıştığı ortamın bu olduğunu kaydetti.

Özügergin, "Türk-Ermeni ilişkilerindeki ilerlemenin Ermenileri Türkiye'nin gizli bir gündemi olmadığına dair rahatlatacağını ve Azerbaycan ile aralarındaki sorunları çözmek için daha olumlu bir tutum içinde olmaya sevk edeceğini ümit ediyoruz" dedi.

Minsk Grubunun son dönemdeki çalışmalarına da işaret eden Özügergin, geçen Cuma günü Viyana'da yapılan toplantıya merkezden katılımın olduğunu ve eş başkanlarla Müşteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz'ün uzun görüşmeler yaptığını bildirdi. Özügergin, Türkiye'nin gruba üye olduğunu, bu çerçevede kimsenin "Orada işiniz ne?" diyemeyeceğini kaydetti.

Sürece ilişkin "İvmelenme var. Daha da ileri gitmesini sağlamaya çalışıyoruz" diyen Özügergin, bunun herkesin lehine olacağını sözlerine ekledi.

AA