Rus Eho Moskvı Radyosu'nun Genel Yayın Yönetmeni Aleksey Venediktov, Türkiye'de yönetimin Ermenistan'la sorunlarını çözme çabasını takdirle karşıladıklarını söyledi. Rusya'nın en çok dinlenilen haber radyosu Eho Moskvı Radyosu'nun 'Özel görüş' prime-time programında Rusya ve dünya siyasi olaylarını değerlendiren Aleksey Venediktov, "Türkiye'de iktidarda bulunan yöneticiler Avrupa Birliği'ne girerek olmasa da, Türkiye-Ermenistan arasındaki sorunları çözerek tarihe geçecekler." dedi.

Gelişmeleri 'gözlerimizin önünde tarih yazılıyor' şeklinde nitelendiren Venediktov, çok zorlu bir yolun katledilmesi gerektiğini hatırlattı. Venediktov, "Çok önemli sinyaller görüyoruz. Özellikle bu ülkelerin yöneticilerinin derin bilgeliklerine hak vermek gerekiyor. Bu davranışlarıyla tarihe geçebilirler. Türkiye Avrupa Birliğine girerek değil, girebilir ya da girmez, ancak Türkiye-Ermenistan arasındaki meseleyi çözerse, bu yöneticiler kesin tarihe geçecekler." diye konuştu.

"SİYASETÇİ SEÇİMİ, TARİHİ ŞAHSİYET TARİHTEKİ YERİNİ DÜŞÜNÜR"

1980'ler sonunda ve 1990'ların başında, Hristiyan Demokrat Helmut Kohl ve Sosyalist François Mitterrand önderliğinde Fransa ile Almanya arasında güçlenen dostluğu hatırlatan Venediktov, Köln ile Mitterand'ın el elle tutuştukları ünlü fotoğrafı Türkiye Ermenistan arasındaki gelişmelere benzetti.

Venediktov, "Buna 'tarihi misyon' denir. Bence Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bazı olumsuz muhalif görüşlere rağmen bu yola devam edecek. Önemli olan da bu zaten. Muhalif kamu oyuna rağmen daha ilerisini düşünebilmek ve görebilmek. Tarihe mal olan şahsiyeti siyasetçiden ayıran da bu zaten. Winston Churchill dediğini ben de tekrarlamak isterdim: Siyasetçi önündeki seçimi düşünür, tarihi şahsiyet ise tarihteki yerini düşünür." dedi.

(CİHAN)