ABD'nin ve dünyanın en iyi üniversitelerinden Harvard'ta zehirlenme şoku yaşanıyor. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 6 kişi, kahve makinesinden alarak içtikleri kahvelerden zehirlendi. Kahvelerin içinde kimyasal bir maddeye rastlandı.

Şok eden olay, fakültenin labaratuarlarının yanında bulunan bir kahve makinesinden kahve alan 6 kişinin hastalanarak hastanelere başvurmasının ardından ortaya çıktı. Polis, olayın sabotaj olup olmadığını araştırıyor.

Polis, zehirlenmelerin kahve makinesine konulan kimyasal bir maddeden kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırırken bir yandan da okuldaki güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı. Labaratuarın etrafına ve koridorlara daha fazla güvenlik kamerası konuldu.

26 Ağustos'ta, bilim adamları ve öğrencilerden oluşan 6 kişi rahatsızlanarak hastanelere başvurmuştu. Bu Cuma okul öğrencilerine gönderilen bilgi notunda zehirlenmenin, potansiyel olarak öldürücü bir kimyasal maddenin kahve içinde tüketilmesi sonucu gerçekleştiği belirtildi.

Zehirlenen 6 kişi de, patoloji labaratuarının yanındaki kahve makinesinden kahve almış ve sonrasında hepsinde de düşük kan basıncı ve baş dönmesi şikayetleri baş göstermişti.

Yapılan testler sonucunda kahvelerin içindeki maddenin sodyum asit olduğu ortaya çıktı. Sodyum asit, kokusuz bir solid. Kahveyi içenlerden biri bilincini yitirirken, tüm hastalar Beth Israel Deaconess Tıp Merkezine kaldırılmıştı. Tedavilerinin ardından hastalar taburcu edilmişti.

Üniversite yetkilileri, zehirlenmenin kasıtlı olup olmadığını bilmediklerini açıkladı.

Öğrencilere iletilen bilgi notunda, "Olayın nasıl olduğu henüz ortaya çıkmadı. Ancak zehirlenmeye neden olan maddenin sodyum asit olduğu ortaya çıktı." deniliyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı