Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan ile ilişkiler konusunda, ''Yanlış anlamalara, kardeşliği zedeleyici davranışlara kimsenin kalkmaması gerekir'' dedi. Gül, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Çankaya Köşkü'nde düzenlediği ortak basın toplantısının ardından bir soru üzerine, bazı terör örgütü üyelerinin Habur sınır kapısında teslim olma görüntülerini değerlendirdi.

Türkiye'de barış ve huzurun gerçekleşmesi, terörün bitirilmesiyle ilgili ciddi çalışmalar yapıldığını belirten Gül, mevcut yasalardan yararlanmak isteyenlerin Türkiye'ye davet edildiğini kaydetti. Gül, ''Çünkü dağ başında bu şekilde ömür geçirmek mümkün değil. Türk devletini silahla, terörle dize getirmek de asla mümkün değil'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, dünya ve bölge şartlarının teröre izin vermediğinin altını çizerek, yasalardan yararlanması için herkese açık çağrıda bulunulduğunu tekrarladı.

Terör örgütü üyelerinin teslimi sırasında sergilenen görüntülere ilişkin Gül, şunları söyledi:

''Söylediğiniz görüntüler hoş görüntüler değil. Açık söyleyim; ben de bunları tasvip etmiyorum. Bunlar provokatif görüntülerdir. Bir tarafta huzur olsun, bir sürü kanlı işler bitsin diye uğraşılırken, bir taraftan bunun değerini anlamayıp, bu tip gösteriler, bu tip işin ölçüsünü kaçırıcı davranışlarda bulunmayı tasvip etmem mümkün değildir. Bunun altını açıkça çiziyorum ve bu bakımdan da herkesin şöyle bir kendine gelmesini ve yapılan bu büyük işler karşısında ölçüsüz davranışlardan kaçınmasını da buradan açıkça tavsiye ediyorum. Bir sürü acılar çekilirken, bu acılar bitsin ve Türkiye bütün enerjisini ülkesinin kalkınmasına, bölgeleri arasındaki gelir dağılımındaki dengesizlikler gitsin ve enerjisini tüm bunlara harcasın diye uğraşırken ve iyi niyetini gösterirken, sanki bunlar kesilsin dercesine bir davranış içerisinde bulunmayı yakıştıramıyorum.''

-AZERBAYCAN İLE İLİŞKİLER-

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile dün yaptığı telefon görüşmesi anımsatılan Gül, görüşmede Azerbaycan'daki Türk bayraklarının indirilmesinin ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine, Türkiye'nin Kafkaslar'da huzur, güvenlik ve işbirliğini çok önemsediğini vurguladı.
Türkiye'nin Kafkasya politikasının bir ayağını Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmenin oluşturduğunu belirten Gül, Ermenistan-Azerbaycan ilişkileri ve Gürcistan'daki iç meselelerin de diğer sorunlar olduğunu kaydetti.

Kafkaslarda istikrar ve huzur olması halinde kan ve göz yaşının biteceğini ve bölgenin refaha kavuşacağını dile getiren Gül, bunu sağlamaya yönelik çalışmalar yapıldığını söyledi.

Azerbaycan'ın Türkiye'nin kardeşi olduğunun altını çizen Gül, ''Bizler tek milletiz. Bunu her yerde açık açık söylüyoruz. Her zaman her yerde dayanışmamızı göstermişizdir. Bu çerçeve içerisinde yanlış anlamalara, kardeşliği zedeleyici davranışlara kimsenin kalkmaması gerekir. Bu zor dönemlerden geçilirken duygusal bir takım yanlış anlamalar söz konusu oluyor'' diye konuştu.

Aliyev ile yaptığı telefon görüşmesinde bu konuları uzun uzun konuştuklarını anlatan Gül, karşılıklı olarak güven teyidinde bulunduklarını kaydetti.

Gül, iki hafta önce Aliyev ile bu konuları iki hafta önceki Türkçe Konuşan Ülkeler Zirvesi için gittiği Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde ele aldıklarını anımsatan Gül, ''Herkesi bu konuda dikkatli olmaya davet ediyorum. Kardeşliğimizi zedeleyecek davranışlardan herkesin kaçınması gerekir. Çeşitli sebeplerden dolayı bilerek veya bilmeyerek veya kasıtlı bir şekilde kardeşliğimizi zedelemek isteyenler olabilir. Bunlara karşı da hepimiz dikkatli olmalıyız'' dedi.

GÜL VE NAZARBAYEV, ''STRATEJİK ORTAKLIK ANLAŞMASI'' İMZALADI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin her bakımdan mükemmel olduğunu belirterek, bu ilişkilerin güçlü bir şekilde daha da ileriye taşınacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Nazarbayev'i Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin verimli geçtiğini ifade etti. Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konuların da ele alındığını bildiren Gül, Nazarbayev'e Kafkasya'daki gelişmeler hakkında bilgi verdiğini açıkladı.

Nazarbayev'in iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için her zaman büyük gayretler gösterdiğini belirten Gül, konuk Cumhurbaşkanı'nın Astana'da 8 Ekim 2009'da açılan Türk dünyasındaki ilk Atatürk Anıtı açılışına verdiği öneme ve açılışa katılmasına teşekkür etti.

Görüşmelerde iki ülke arasında ortak değerler ve tarihi bağlar temelinde inşa edilen ilişkilerin daha ileri safhaya taşınması konusundaki ortak iradeleri teyit ettiklerini kaydeden Gül, yapılan ve yapılması gereken işleri gözden geçirdiklerini söyledi.

Bu adımların en önemlisini, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık seviyesine çıkarılmasını temin eden anlaşmanın oluşturduğunun altını çizen Gül, bunun Türkçe konuşan ülkeler arasındaki ilk anlaşma özelliği taşıdığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Kazakistan'ın, kuruluşundan bu yana Nazarbayev'in Cumhurbaşkanlığında Asya'nın parlayan yıldızı haline geldiğini dile getirerek, ülkenin gösterdiği gelişimden gurur duyduğunu belirtti.

Kazakistan'ın bölgesel ve uluslararası konularda önderlik yapmaya, barış ve güvenliğin yayılması için katkılar sağlamaya başladığını anlatan Gül, Türkiye'nin bundan mutluluk duyduğunu kaydetti. Gül, Kazakistan'ın kurucusu olduğu Asya Güvenlik Teşkilatı'nın dönem başkanlığını 2010-2012 yıllarında Türkiye'nin yürüteceğine, Kazakistan'ın da 2010 yılında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın başkanlığını üstleneceğine işaret ederek, iki ülkenin Asya ve Avrupa'nın güvenliğinden sorumlu örgütlerinin başkanlığını yürütecek olmasının dikkat çekici olduğunu belirtti.

Gül, Nahçıvan'da 2-3 Ekim 2009 tarihlerinde yapılan Türkçe Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi'nde alınan kararlarda Nazarbayev'in büyük payı olduğunu vurguladı.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ekonomik işbirliğinin ileri boyutlara ulaştığının altını çizen Gül, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattında Kazakistan petrolünün de taşındığını kaydetti.

Kazakistan'ın Nabucco projesine gösterdiği ilgiden memnuniyet duyduklarını da dile getiren Gül, ''Doğalgaz konusunda önemli iş birliği yapacağımıza inanıyoruz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, birçok Türk firmasının Kazakistan'da başarılı işler yaptığını da ifade ederek, Kazakistan'ın Türk iş adamlarına duyduğu güvene teşekkür etti.

İki ülke arasında kültür ve eğitim alanlarında da büyük iş birliği bulunduğunu kaydeden Gül, karşılıklı etkinliklerin ortak kültürü daha da ortaya çıkaracağını söyledi.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin her bakımdan mükemmel olduğunu vurgulayan, ''Bu ilişkiler güçlü bir şekilde ileriye taşınacaktır'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Nazarbayev'in hem Kazakistan'a hem de Türk dünyasına büyük hizmetlerde bulunmasından dolayı ''Türk dünyasının aksakalı'' olarak ''Devlet Nişanı'' takdim ettiğini de bildirdi. Devlet Nişanı'nın tecrübe ve vizyonu olan kişilere verilen bir unvan olduğunu belirten Gül, Nazarbayev'in faaliyetlerini takdirle izlediklerini söyledi.

Bu arada, ortak basın toplantısı öncesinde, Cumhurbaşkanı Gül ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Türkiye ile Kazakistan arasında ''Stratejik Ortaklık Anlaşması'' imzaladı.

Türkiye ile Kazakistan arasında, Hükümetlerarası Bilim ve Teknik İşbirliği Anlaşması, Çevre Koruma Anlaşması ve Turizm İşbirliği Anlaşması da imzalandı.

AA

Fotoğraflar: AA