Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği önündeki Türk bayrağı indirildi.

Türk Şehitliği'nin hemen yanında bulunan Din Hizmetleri Müşavirliği önündeki bayrağın, bu sabah Bakü Valiliği (İcra hakimiyeti) yetkilileri tarafından indirildiği belirtildi.

Din Hizmetleri Müşaviri Muzaffer Şahin, yaptığı açıklamada, ''Sabah geldiğimde bayrak kaldırılmıştı. Kimler tarafından kaldırıldığını da bilmiyorum. Bu konuda bize herhangi bir açıklamada bulunmadılar'' dedi.

Öte yandan, Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (AHCP) yetkilileri Türk Şehitliği'ni ziyaret etti.
Şehitliğe gelen Parti Genel Başkanı Ali Kerimli ve beraberindekiler, Şehitliğe karanfil bıraktı.
Kerimli, buradaki konuşmasında, bayrakların indirilmesini kınadıklarını ifade ederek, ''Azerbaycan halkının her birinin kalbinde Türk şehitlerinin abidesi vardır, bunu kimse yıpratamaz'' dedi.

Azerbaycan-Türkiye dostluğunun kalıcı olduğunu belirten Kerimli, ''Kardeşlik ve dostluk temelindeki ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi için çaba göstereceğiz'' diye konuştu.

Ali Kerimli, ''kimsenin Azeri-Türk kardeşliğe zarar veremeyeceğini'' söyledi.

Anıtın önünde ''Yaşasın Türkiye'' ve ''Biz kardeşiz, bizi kimse ayıramaz'' gibi sloganlar atan partililer, polis tarafından Şehitlikten uzaklaştırıldı.
Bu arada, sabah saatlerinden itibaren Şehitliğin çevresinde geniş güvenlik önlemlerinin alındığı dikkatleri çekti.

Türk Şehitliği'ne girmeye çalışan partilileri engelleyen polisler, partililerin taşıdıkları Türk ve Azeri bayraklarını almaya çalışırken, partililer ile polisler arasında arbede yaşandı, bazı partililer göz altına alındı.

Bir süre önce Bakü Valiliği yetkilileri tarafından Türk Şehitliği'ndeki bayraklar kaldırılmış, bayraklarının asıldığı direkler sökülmüştü. Azeri yetkililer, bayrakların kaldırılma gerekçesini, Azerbaycan'da 2008 yılında yürürlüğe giren yasa olduğunu söylemişlerdi.

AA

Fotoğraf: AA