Erivan’a ilk ziyaretini yapan, ABD’nin, Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu yeni Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Kaidanow, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşme sürecini görüştü.

Tarafların, Türk-Ermeni ilişkilerinin “önkoşulsuz” ve “makul bir zaman” içinde kurulması gerektiği konusunda mutabık olduğu bildirildi.

Kısa bir süre önce göreve başlayan, ABD’nin Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Tina Kaidanow, Erivan’a ilk ziyaretini yaptı. Kaidanow, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşme sürecini ele aldı.

Matt Bryza’nın yerine atanan Kaidanow, ilk ziyaretini yaptığı Erivan'da en üst düzeyde kabul edildi. Kaidanow, yeni görevi üstlendikten hemen sonra Atina ve Ankara’yı da ziyaret etmişti.

Kaidanow’un, Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile görüşmesinde ikili bağlar, Türk-Ermeni ilişkileri ve bölgesel güvenliğe ilişkin konuları üzerinde duruldu.

Ermenistan Devlet Radyosu’na göre, görüşmede Sarkisyan, ülkesinin ABD ile ikili işbirliğine çok onem verdiğini, ABD’nin, bağımsızlığından bu yana Ermenistan’a verdiği destekten dolayı da minnettar olduklarını söyledi. Haberde şöyle denildi:

“Taraflar, Ermeni-Türk ilişkilerinin normalleşmesi sürecinde ilerleme sağlanmasına verdikleri önemi ifade etti ve ve ilişkilerin ön koşulsuz ve mankul bir zaman çerçevesi içerisinde kurulması gereğine vurgu yaptılar.”

(ANKA)