İsrailli Bakanlar, Türk Büyükelçiliğindeki 29 Ekim Resepsiyonunu "Boykot" Konusunda İkiyi Bölündü. Türkiye ile yaşanan gerginlikler nedeniyle İsrailli bakanların, Türk Büyükelçiliğinde düzenlenecek 29 Ekim resepsiyonunu "boykot" edip etmeyeceği konusunun kabinede giderek bir mesele haline geldiği belirtiliyor. Kimi bakanlar, katılmayacaklarını bildirirken Türkiye'yi sık sık ziyaret eden Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer ise, Türkiye ile stratejik ilişkilerin "ne pahası olursa olsun" korunması gerektiğini vurgulayarak "kesinlikle" resepsiyona katılacağını söyledi.

İsrailli bakanların, Türk Büyükelçiliğinde 29 Ekim dolayısıyla düzenlenecek resepsiyona katılıp katılmayacağına ilişkin tartışmalar sürüyor. Bazı bakanlar, Türkiye'ye tepki gösterek katılmayacaklarını şimdiden ilan etti.

-ENFORMASYON VE DİASPORA BAKANI: "YÜZÜMÜZE TÜKÜRÜYORLAR"-

Enformasyon ve Diaspora Bakanı Yuli Edelstein, Yedioth Ahronoth gazetesinin internet sitesine katılmayacağını söylerken "Yüzümüze tükürüyorlar ve biz de, yağmurun olduğunu söylüyoruz. Gitmeyi düşünmüyorum ve meslektaşlarımın aynı biçimde hareket edeceklerini umuyorum" diye sert bir açıklamada bulundu.

Resepsiyona katılmayacağını açıklayan Bakanlardan Bilim ve Teknoloji Bakanı Daniel Hershkowitz de, TRT1 tarafından yayımlanan "Ayrılık" dizisini kastederek "Türk hükümeti, fiilen cesaretlendirdiği, İsrail ve askerlerine karşı bu kanlı iftirayı kınamadıkça Türkiye'yi veya İsrail'deki temsilciliğini ziyaret etme niyetim yok" dedi.

Bu karşın, son yıllarda birkaç defa Türkiye'yi ziyaret eden Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer ise, çok farklı bir tavır sergiledi. Jerusalem Post'a göre, Ben-Eliezer, resepsiyona "kesinlikle" katılacağını bildirirken Türkiye ile ilişkileri "stratejik" olarak nitelendirerek bu ilişkilerin, "ne pahası olursa olsun" korunması gerektiğini söyledi.

-"LİEBERMAN VE NETANYAHU'DAN TALİMAT YOK"-

Öte yandan, Türkiye konusunda sert açıklamalar yapan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın bir sözcüsü, bakanın resepsiyona katılıp katılmayacağını söylemek için henüz erken olduğunu ifade etti.

JPost gazetesine göre de, bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "ABD ve daha küçük ölçüde Fransa ve İngiltere hariç, çeşitli ülkelerin büyükelçiliklerince tarafından düzenlenen ulusal günü resepsyonlara çoğu bakanların katılmadığına" işaret etti.

Buna karşın aynı yetkili, bir ulusal günü resepsiyonu "boykot" etmenin, bir büyükelçinin bakanlığa çağrılması gibi söz konusu ülkenin belirli bir politikasından duyulan memnuniyetsizliğini yansıtmanın bir yolu olduğunu ifade etti.

Ancak yetkili, 29 Ekim resepsiyonuna ilişkin olarak Lieberman veya Başbakan Binyamin Netanyahu'dan herhangi bir talimat gelmediğini de sözlerine ekledi.

(ANKA)