Irak'taki Kandil ve Mahmur bölgelerinden Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla gelen ve savcılıkça ifadeleri alınan 34 terör örgütü PKK üyesinden 29'u serbest bırakıldı. Tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye çıkarılan 5 PKK'lıdan 4'ü de daha sonra serbest kaldı.

Habur Sınır Kapısı'nda güvenlik güçlerine teslim olan 34 kişinin savcılıkça ifadelerinin alınması tamamlandı.

PKK üyesi 34 kişiden 29'u serbest bırakılmış, 5 örgüt üyesiyle ilgili de yazışmaların cevabının beklenmesi kararlaştırılmıştı.

Cevabi yazının gelmesinin ardından H.İ, B.Y, E.U, M.T ve N.T. TCK'nın 314. maddesi uyarınca terör örgütüne üye olma suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Daha sonra bu 5 kişiden Mardin doğumlu H.İ., N.T, M.T ve 1 PKK'lı serbest bırakıldı. Diğer 1 terör örgütü üyesinin mahkemedeki ifadesi sürüyor.

N.T. adlı kişi hakkında bir arama kararının bulunduğu, bu nedenle söz konusu kişinin ifadesinin bir hakim tarafından alındığı belirtildi.

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 29 kişi ise halen Habur Sınır Kapısı'nda bulunuyor.

34 PKK'lıyı sorgulayan savcılar, her kişiye ortalama 10 dakika ayırdı. Savcılar PKK'lılara, "Ne zaman örgüte katıldınız, kaç yıl kaldınız?" gibi sorular yöneltti. Pişmanlık yasasının ise sorgulama sırasında gündeme gelmediği bildirildi.

İfade alımı sırasında Diyarbakır, Mardin, Van ve Şırnak barolarına kayıtlı 45 avukat da PKK'lılara refakat etti.

34 PKK'lının sorgusu yaklaşık 4 saatte tamamlandı.

Sorgulama sırasında Mahmur Kampı'ndan gelen bir PKK'lı hakkında Diyarbakır'da katıldığı bir izinsiz gösteri nedeniyle 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla soruşturma açıldığı ortaya çıktı.

Bu PKK'lının ifadesinin alınması için Silopi Adliyesi'nden bir hakem talebinde bulunuldu.

Teslim olan PKK'lılara ilişkin kararın ilerleyen saatlerde açıklanması bekleniyor.


Gazeteciler Türkiye'ye giriş yapamadı

Bu arada Habur Sınır Kapısı'nın geçici süreyle kapatılması nedeniyle, teslim olan terör örgütü PKK üyelerini izlemek amacıyla Irak'a geçen 4 gazeteci Türkiye'ye giriş yapamadı.

DHA muhabiri Ramazan Yavuz, Radikal Gazetesi muhabiri Rıfat Başaran, Milliyet Gazetesi muhabiri Namık Durukan, dün Irak'tan gelen 34 kişilik PKK'lı grubu izlemek amacıyla Irak'a geçiş yaptı.

Gazeteciler, daha sonra, Habur Gümrük Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapmak istedi ancak Habur Sınır Kapısı'nın kapalı olması nedeniyle bu işlem gerçekleştirilemedi.

Habur Köprüsü'nde bulunan gazeteciler, "Vali beyle görüştük ve bizi alacaklarını söyledi. Biz de gelip Irak'tan çıkış yaptık. Habur gümrük sahasına geldiğimizde yetkililer bizi içeri alamayacaklarını belirterek, geri dönmemizi istediler. Biz Irak'tan çıkış yaptığımız için de geri dönemiyoruz. Dün geceden beri burada mahsur kaldık. Ayrıca buraya gelmeyen Zaho'da bulunan birkaç Türk gazeteci daha bulunuyor. Onlar da 2 gündür sınır kapısının kapalı olmasından dolayı gelemiyor. Yemek ihtiyacımızı da yanımızda bulunan şoförü gümrük sahası yakınlarındaki marketlere göndererek buradan aldığımız gıdalarla gideriyoruz" dedi.