Azerbaycan yönetimi, başkent Bakü'deki Türk Şehitliği'nde indirilen bayrak olayında herhangi bir kastın olmadığını duyurdu. Azerbaycan resmi haber ajansı APA'ya konuşan Cumhurbaşkanlığı sosyal ve siyasi işlerden sorumlu merkez müdürü Ali Hasanov, son günlerde basında sadece Türk Bayrağı'na yönelik indirme kampanyası başlatıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Azeri yetkiliye göre, hükümet daha önce kabul ettiği bayrak kanunu uygulamaya geçiriyor. Hasanov, " Bakü başta olmak üzere, ülkenin genelinde Azerbaycan Bayrağı dışındaki tüm bayraklar indiriliyor. Bayrakların indirilmesi tamir veya başka bir sebebe göre değil. Bu konuda kasıt aranmamalı." ifadesini kullandı.

Ali Hasanov, bayrakların indirilmesinin , Azerbaycan'ın 'yabancı devletler ve uluslar arası teşkilatların bayraklarının kullanılması' kanuna uygun olduğunu dile getirdi. Hasanov, Azerbaycan bayrağının dışındaki, bayrakların indirilmesi için yerel yönetimlerin vazifelendirildiğini söyledi. Ali Hasanov bundan sonra yabancı ülke bayraklarının sadece kanuna uygun olan yerde asılabilineceğini vurguladı.

Basında Türkiye'nin Ermenistan'la İsviçre'nin Zürih kentinde imzaladığı protokollere karşılık, Azerbaycan'ın Bakü Türk Şehitliği'ndeki aslı bayrakları indirdiği yönünde haberler yer almıştı.

(CİHAN)