Irak'taki Kandil ve Mahmur bölgelerinden gelen, DTP'lilerin "Barış Grubu" olarak nitelendirdiği terör örgütü PKK üyeleri, Şırnak'ın Silopi İlçesi yakınlarındaki Habur Gümrük Kapısı'na gelerek güvenlik güçlerine teslim oldu.

PKK üyeleri arasında silahlı eyleme katılanların bulunmadığı bildirildi. Bu sabah Kandil ve Mahmur bölgelerinden Türkiye'ye araçlarla hareket eden, 8'i Kandil'den 26'sı Mahmur'dan toplam 34 kişi olduğu bildirilen grup, öğleden sonra Irak'ın Zaho kenti yakınlarındaki İbrahim Halil Gümrük Kapısı'na geldi.

Burada bir süre işlemleri yapılmak üzere bekletilen grup, daha sonra Habur Sınır Kapısı'na geldi. Türkiye ile Irak arasındaki köprüyü yürüyerek gelen grup jandarmaya teslim oldu.

Grup, ifadeleri alınmak üzere tabur komutanlığına götürüldü. Bu arada, Diyarbakır, Mardin, Van ve Şırnak barolarına kayıtlı 45 avukat, otobüsle Habur gümrük sahasına geldi.

Diyarbakır Baro Başkanı M. Emin Aktar, 34 kişiyi savunmak üzere geldiklerini belirterek, "Bu kişilerin tutuklanmasını beklemiyoruz. Mahmurdakiler zaten güvenlik önlemlerinden kaynaklı gitmişlerdi. Bu kişilere ancak Pasaport Kanunu'na muhalefetten işlem yapılabilir" dedi.

Silahlı eyleme katılan yok

PKK üyeleri arasında silahlı eyleme katılanların bulunmadığı bildirildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan özel yetkili 4 savcı, teslim olan grubun ifadelerini almak üzere helikopterle Şırnak'ın Silopi ilçesine hareket etti.

Savcıların, teslim olanların ifadelerini Habur Sınır Kapısı'ndaki askeri taburda alacağı öğrenildi. Güvenlik güçlerine teslim olan 34 kişi arasında silahlı eyleme katılan örgüt üyelerinin bulunmadığı, sadece aralarındaki 5 kişi hakkında daha önceden "terör örgütü propagandası yapma" ve "örgüt üyesi olma" suçlarından işlem yapıldığı bildirildi.

Örgüt üyelerinin, verecekleri ifadeler doğrultusunda TCK'nın 221. maddesinde düzenlenen "etkin pişmanlık" hükümlerinden yararlanıp yararlanamayacağına karar verileceği bildirildi.

Konvoyda kaza: 1 ölü

Bu arada, Mahmur grubuna eşlik eden konvoyda ise bir kaza oldu; iki aracın çarpıştığı kazada bir kişi öldü, birkaç kişi de yaralandı.

Bir polis eskortunda onlarca araçlık konvoy eşliğinde kamptan ayrılan 4'ü çocuk, 9'u kadın 26 kişilik gruba Kandil'den gelen 4'ü kadın, 4'ü erkek 8 PKK'lı da katıldı. İki grup Musul-Erbil arasında buluştu. Bu arada, Kandil'den gelen PKK'lıların silahsız oldukları gözlendi.

Kandil’den yola çıkan grubun kimlik bilgileri şöyle:

1971 Başkale doğumlu Hamiyet Dinçer, 1958 Pazarcık/Maraş doğumlu Elif Uludağ, 1973 Ömerli/Mardin doğumlu Hüseyin İpek, 1973 Siverek doğumlu M. Şerif Gençdağ, 1985 doğumlu Mustafa Ayhan, 1980 Diyarbakır doğumlu Vilayet Yakut, 1952 Kığı/Bingöl doğumlu Lütfü Taş, 1975 Kığı /Bingöl doğumlu Gülbahar Çiçekçi.

Habur'da hazırlıklar

Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü PKK'nın bulunduğu Kandil'deki kamplardan gelen örgüt mensupları ile Mahmur'dan gelen aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu kişiler için Habur gümrük sahasında özel yetkili 5 savcı, 1 hakim ve 30 avukatın bulunabileceği salon hazırlandı.

Irak'tan gelecek ve aralarında PKK'lıların da bulunduğu grubun askerlere teslim olmasının ardından Habur Sınır Kapısı'ndaki askeri taburda ifadelerinin alınacağı, sağlık kontrolünden geçirileceği, daha sonra da emniyette ifadelerinin alınacağı bildirildi.

PKK'lı gruba ilk önce 'örgüt üyeliği'nden işlem yapılacağı, ifadelerine göre suç vasfının değişebileceği belirtildi. Söz konusu 'örgüt üyeliği' işleminin Kandil'den gelenlerin yanı sıra Mahmur Kampı'ndan gelenlere de uygulanacağı öğrenilddi.

Habur Sınır Kapısı'nda yapılacak olan soruşturma kapsamında PKK'lı grubun kolluk kuvvetlerine değil, direk olarak Cumhuriyet savcılarına Şırnak ve Diyarbakır barolarından hazır bulunacak olan avukatların gözetiminde ifade verecekleri belirtirtildi.

İfade ve soruşturma aşamasının süresinin ise şahısların kimlik kontrolü için kolluk kuvvetleriyle yapılacak olan yazışma süresine bağlı olduğu öğrenildi.

Savcılık yetkilileri, soruşturma sonunda tutuklama talebi olursa bunun Silopi Adliyesi'nde değerlendirileceği ve tutuklanmaları halinde ise hangi cezaevine konulacağına Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın karar vereceği öğrenildi.DTP'liler bölgede


DTP Silopi İl Başkanlığınca Habur Sınır Kapısı'na 2 kilometre uzaklıktaki tır parkının yanındaki alanda Diyarbakır, Şırnak, Silopi, Cizre ve Başverimli belde belediyelerince gönderilen çok sayıda çadır, çadırların bulunduğu alana 30 adet seyyar tuvalet kuruldu.

Aralarında Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, Şırnak milletvekilleri Hasip Kaplan, Sevahir Bayındır, Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve Batman Milletvekili Ayla Akat'ın da bulunduğu bir grup milletvekili ile belediye başkanı da Silopi ilçesine geldi. Türk bu sabah Silopi'de bir basın toplantısı düzenledi.

DTP'nin Şırnak bölgesindeki örgütleri bildiriler dağıtılarak, bugün yapılacak karşılamaya katılmasını istedi. DTP Parti Meclisi üyesi ve Silopi Belediye eski Başkanı Muhsin Konur, gelecek PKK'lı grubu 100 bin kişi ile karşılamaya hazırlandıklarını söyledi.

Konur, bugünü 'tarihi bir gün' olarak nitelendirirken bu grupların gelişini 'tarihi bir fırsat' olarak değerlendirdi.

DTP'nin ilçe teşkilatları tarafından dağıtılan 'Barışa çağrı' başlıklı bildirilerde ise "Demokratik ve onurlu barışın önünün açılması ve tarihi bir misyon ile barış sürecinin önüne açmak için ülkeye Silopi'den giriş yapacak olan barış gruplarını karşılamak, halkımızın tüm duyarlılığı ile seferber olmasını ve bu tarihi günde demokratik, özgür ve kalıcı bir barışın sağlanması için gelen barış grupları ile taleplerini ortaklaştırmak, Türkiye ve Dünya kamuoyuna duyarmak için halkımızı barış guruplarını karşılamaya davet ediyoruz" denildi.

Aralarında kadın yönetici de var

Kandil Dağı'ndan gelecek grubun içinde yer alan 'Filiz' adlı kadın PKK'lının beraberinde bir mektup getireceği ve bunu TBMM'ye ulaştırmaya çalışacağı ileri sürüldü. Aynı şekilde Avrupa'dan da gelecek grubun içinde yer alan 'Sakine' adlı kadın yöneticinin olduğu öne sürüldü.

Bugün saat 11.00'de Batıkent'te DTP milletvekilleri, belediye başkanları halka hitap edecek, sanatçılar konser verecek.

Türkiye'nin çeşitli illerinden de 'gözlemci', barış aktivisti, yazar ve aydın ile gazeteciler PKK'nın 'Barış Grupları' adını verdikleri PKK'lıların Türkiye'ye giriş yapacağı Silopi'ye hareket etti.

Silopi'ye gidenler arasında 1999 yılında Öcalan'ın çağrısı ile Türkiye'ye silahları ile birlikte gelenler de bulunuyor.