İsrail'de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesi, Türkiye'nin İsrail Büyükelçiliği'nin 29 Ekim resepsiyonu nedeniyle İsrailli tüm bakanlara davetiye gönderdiğini, ancak iki ülke arasındaki gerginlik nedeniyle bakanların büyük bölümünün daveti reddedeceğini yazdı.

Habere göre, İsrail hükümetini temsilen davete katılması gereken isim olan İçişleri Bakanı Eli Yishai resepsiyona katılmama eğiliminde. Ancak, Yishai'nin daveti kabul edip resepsiyonda Türkiye'ye karşı sert bir konuşma yapabileceği de düşünülüyor.

Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın davete kesinlikle katılmayacağı yardımcıları tarafından bildirildi.

Savunma Bakanı Ehud Barak'ın sözcüsü ise katılım konusunda henüz bir karar verilmediğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise Türk Büyükelçiliği'nin daveti konusunda bir açıklama yapmayı reddetti.

Yediot Ahronot'a göre İsrailli bakanlar, söz konusu davetin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gerilimi yumuşatmak üzere attığı bir iyi niyet adımı olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Davetin özel günlerde yapılan rutin bir uygulama olduğu sonucuna varılması halinde, bakanların büyük bölümü resepsiyonu boykot etmeyi düşünüyor.

"Türkler yüzümüze tükürürken..."

Gazeteye göre, Türk Büyükelçiliği'nin davetine en sert tepki Enformasyon ve Diaspora Bakanı Yuli Edelstein'den geldi. Edelstein, Yediot Ahronot'a verdiği demeçte, “Türkler yüzümüze tükürürken, onların davetine katılmamız düşünülemez" dedi.

Resepsiyona katılmama kararı aldığını ve diğer bakanların da aynı şekilde davranmasını umduğunu söyleyen Edelstein, “Türkler alevlendirmeyi söndürmek istiyorsa, bunun yolu bu değil. BM İnsan hakları Komisyonu'nda Goldsteno Raporu'na karşı oy vermeliydiler. Türkler Avrupa Birliği'ne girmek istiyorsa, İsrail'in arkasına geçip Zimbabwe ve Gabon'la birlikte dans etmemeli" diye konuştu.

Bilim ve Teknoloji Bakanı Daniel Hershkowitz de, “Türk hükümeti, İsrail ordusuna karşı kanlı eylemleri cesaretlendirdiği sürece ne Türkiye'ye ne de Türk elçiliğine gitmeyi düşünmüyorum" dedi.

Olumlu yanıt veren tek bakan


Yediot Ahronot'a 29 Ekim resepsiyonu için olumlu karar bildiren tek kabine üyesi Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer oldu. Ben-Eliezer, daveti kabul etmeyi planladığını belirterek, “Türkiye ile ilişkilerimiz stratejiktir ve bunu her ne pahasına olursa olsun sürdürmeliyiz. Böyle zamanlarda liderliğin görevi, karından konuşmak yerine ileri doğru bir adım atmaktır" dedi.