Küresel krizin etkilerini hala devam ettirdiği, işsizliğin sayıca artmaya başladığı şu dönemde acaba devlet başkanları ne kadar kazanıyor? İşte dünyanın en fazla kazanan devlet adamları...

Yapılan bir araştırmaya göre, dünyanın en çok kazanan siyasi lideri 2.47 milyon ABD Doları’nı bulan maaşı ile Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong..

Dünyanın en çok kazanan liderler listesinde, Singapur Başbakanını, yıllık 516 bin dolarlık maaşla yine bir Uzakdoğu ülkesi olan Hong Kong’un Devlet Başkanı Donald Tsang Yum-Kuen izliyor.

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin Başkanı Barack Obama ise bu listede ancak üçüncü sırada kendine yer buluyor. Obama’nın yıllık maaşının 400 bin dolar olduğu belirtiliyor.

İşte dünyanın en fazla kazanan devlet adamları...


Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong: 2.47 milyon dolar

Singapur Cumhuriyeti, Malay Yarımadası'nın güney ucunda, yer alan bir ada devleti olup, Kuzeyde Malezya'nın Johor Eyaleti, güneyde ise Endonezya'nın Riau Adaları ile çevrili, dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biridir.

Resmi dili; İngilizce, Malayca, Standart Çince ve Tamilce olan Singapur Cumhûriyeti parlamenter demokrasi sistemine dayanan bir devlet yapısı yer almaktadır. Singapur'un Başkanı Sellapan Ramanathan, Başbakanı ise Lee Hsien Loong'dur.

Hong Kong Başbakanı Donald Tsang: 516 bin dolar

Hong Kong, Çin'in güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanyalı Krallığına bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelen Hong Kong, Asya'nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.

Resmi dili; Çince ve İngilizce olan Hong Kong Çin'in özel yönetim bölgesi olması nedeniyle sınırlı demokrasi ile yönetilmektedir.

ABD Başkanı Baracak Obama: 400 bin dolar

Elli tane eyalet ve bir tane federal bölgeden oluşan Amerika Birleşik Devletleri bir Federal Cumhuriyettir.Ülkenin çoğu Kuzey Amerika'nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanus'un arasında bulunmaktadır.Amerika Birleşik Devletleri'nin resmi kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776'dır.

Ulusal hükümetin merkezi, District of Colombia'dır. Anayasa, ulusal hükümetin bünyesinin ana hatlarını tesbit ederken yetkileri ile de faaliyetlerini belirtir. Kendine has anayasa ve yetkilere sahip olan her eyalet de öteki işlerden sorumludur. Her eyalet; yönetim bakımından şehir, kasaba, nahiye ve köylere ayrılmıştır ve her eyaletin seçimle gelmiş kendi valileri vardır.

İrlanda Başbakanı Brian Cowen: 341 bin dolar

İrlanda Cumhuriyeti, Atlas Okyanusu'nda Büyük Britanya Adası'nın batısındaki İrlanda Adası'nın güneyinde kurulu, 1973'ten beri Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir.

İrlanda Cumhuriyeti, egemen, bağımsız ve demokratik bir devlettir. Parlamento, başkan ve iki meclisten meydana gelir. Bunlar Temsilciler Meclisi ve Senatodur. Cumhurbaşkanı 7 yıl süreyle 18 yaşından büyük seçmenler tarafından seçilir. Senato 60 üyeli olup, 11 üyesi başbakan tarafından tayin edilir. Meclis ise 166 üyelidir. Mahallî idâre için ülke 27 bölge konseyine ve 4 ilçe konseyine ayrılmıştır. Resmi dili; İrlandaca ve İngilizce'dir.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy: 318 bin dolar

Fransa ya da resmî olarak Fransa Cumhuriyeti, anakara toprakları Batı Avrupa'da bulunan ancak dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir. Kıta Fransası, güneyde Akdeniz'den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi'ne, doğuda Ren Nehri'nden batıda Atlas Okyanusu'na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden ötürü Altıgen olarak adlandırırlar.

Fransa Cumhuriyeti, yarı başkanlık sistemiyle yönetilen, köklü bir demokrasi geçmişine sahip üniter bir devlettir.  Fransa, toplamda 26 yönetimsel bölgeye ayrılmıştır. Bunlardan 22'si metropolitan Fransa olarak anılan, Fransa'nın Avrupa'da kalan toprakları içinde yer alır. 22 bölgeden anakara dışında kalan tek bölge Korsika Adası'dır. Geri kalan 4 bölge Fransa'nın denizaşırı topraklarındadır. Resmi dili Fransızca'dır. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Başbakanı François Fillo'dur.

Almanya Başbakanı Angela Merkel: 303 bin dolar

Almanya, ya da resmî adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da bir ülkedir. Kuzeyinde Kuzey Buz Denizi, Danimarka, ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; ve batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika, ve Hollanda bulunur. Almanya 357,021 km²lik bir alanı kaplar ve ılıman iklim kuşağının içinde yer alır. 82 milyonun üzerindeki nüfusu ile Avrupa Birliği'nin en çok nüfusa sahip ülkesi konumundadır. Ayrıca en çok göçmen barındıran üçüncü ülke konumundadır.

Almanya; federal, parlamenter, temsili demokrasili bir cumhuriyettir. Resmi dili; Almanca'dır. Devlet Başkanı Horst Köhler'dir.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown: 279 bin dolar

İngiltere, Birleşik Krallığı meydana getiren dört devletten en büyük ve merkezi olanıdır. Avrupa'nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunur. İngiltere adı, 5. yüzyıl'da Saksonlar'la birlikte adayı istila eden Cermen halkı Anglus'lardan kaynaklanır. Angleland olarak kullanılan isim, zamanla England şekline dönüşmüştür.

İngiltere anayasal monarşi ile yönetilir. Resmi dili İngilizce'dir. Kraliçe II. Elizabeth, Başbakan ise Gordon Brown'dur.

Kanada Devlet Başkanı Stephen Harper: 246 bin dolar

Kanada, eski adı ile Kanada Dominyonu, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan, merkezi olmayan, anayasal monarşi ile yönetilen, 1867'de Konfederasyon yasası ile kurulan bir federasyondur.

Kanada'nın başkenti Ottawa'dır. Eski bir Fransız ve İngiliz kolonisi olan Kanada, hem Frankofon, hem de İngiliz Milletler Topluluğuna bağlıdır. Ülke alan bakımından dünyanın en geniş ikinci ülkesidir. Resmi dili İngilizce ve Fransızca'dır.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Aso: 243 bin dolar

Japonya Doğu Asya'da bir ada ülkesidir. Büyük Okyanus'ta bulunan Japonya Çin, Kore ve Rusya'nın doğusunda, kuzeyde Okhotsk Denizi'nden güneyde Doğu Çin Denizi'ne kadar uzanır. Japonca adını oluşturan kanji karakterler "güneş" ve "köken" anlamına gelir. Bu nedenle Japonya "Doğan Güneşin Ülkesi" diye de bilinir.

Japonya üç binden fazla adadan oluşur. Bu adaların en büyükleri olan Honşu, Hokkaido, Kyuşu ve Şikoku adaları ülkenin %97'sini oluşturur. Adaların çoğu dağlıktır ve bazıları yanardağlardan oluşur. Japonyanın en yüksek dağı olan Fuji Dağı bir yanardağdır. Japonya 128 milyonluk nüfusyla dünyanın nüfus açısından onuncu büyük ülkesidir. Başkent Tokyo'nun bulunduğu alan çevresinde bulunan şehirlerle birlikte 30 milyonunun üzerindeki nüfusuyla dünyanın en büyük metropolitan alanını oluşturur.

Avustralya Başbakanı Kevin Rudd: 229 bin dolar

Avustralya, güney yarım kürede yer alan bir ülkedir. Hint ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Tamamı bir kıtayı kaplayan tek ülkedir. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda'dır. Başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sydney'dir.

Avustralya, 8.617.930 km² karada, 80.920 km² sularda olmak üzere toplam 8.686.850 km²'lik bir alana kurulmuştur. Hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur. Çevresinde sadece 25.760 kilometrelik bir sahil şeridi vardır. Resmi dili İngilizce'dir. Anayasal monarşi ile yönetilir.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: 18 bin 434 TL

Türkiye, resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti Başkenti Ankara olan ve Kuzey yarımkürede eski dünya karaları denilen, Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının birbirine en çok yaklaştığı noktada bulunan ülkedir. Ülke topraklarının bir bölümü Anadolu Yarımadasında, bir bölümü ise Balkan Yarımadası'nın uzantısı olan Trakya'da bulunur. Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu iki denizi birbirine bağlayan Boğazlar ile Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. Komşuları Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan ile, İran, Irak ve Suriye'dir.

Yönetim biçimi Cumhuriyet olan Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal önderliğinde 1923'te kurulmuştur. Resmî dili Türkçe'dir.