ABD'nin ilk siyahi first lady'si Michelle Obama, ülkesinin zor zamanlar geçirdiği şu günlerde, eşine ve ülkesine her türlü desteği veriyor. Bunun son örneği, Bayan Michelle'nin bir gazeteye köşe yazısı yazarak öğretmenlere seslenmesi oldu.

Obama yazısında öğretmenlere şöyle seslendi: Siz başarılı bir ekonomi için kilit değerdesiniz.

İşte Bayan Obama'nın o yazısından satırbaşları:

Obama hanesinde yılın hayli yoğun bir zamanı yaşanıyor. Pek çok aile gibi, ben de sırtlarında çantalarıyla okula giden, hoşçakal öpücüğü veren kızlarımı gurur ve endişe ile izliyorum.

Şimdi kızlarım pek çok arkadaş ediniyor, yeni meselelere dair sorunların üstesinden geliyor ve her geçen gün daha da güçleniyorlar. Fakat kızlarım eve geldiklerinde yeni birşeyler öğrenmenin heyecanını paylaştıklarında ya da yeni biriyle tanışmanın, onların hayatlarındaki en önemli insanların oyun oynadıkları çocuklar ya da okudukları kitaplar olmadığını düşünüyorum. Onların hayatlarındaki en önemli insanlar her sabah sınıflarının kapısında beliren insanlardır, yani öğretmenleri.

Hepimiz, hayatımızda çok özel bir yer tutan özel bir öğretmenin etkisini hatırlarız--bizi kötü bir duruma düşmekten koruyan, bu nedenle cezalandıran ve kendimize olan güvenimiz zedelendiğinde bize inan, öğrenme ve merakımızı her zaman canlı tutan. Yıllar sonra, onların bize hissettirdiklerini ve ilham oluşlarını hatırlarız--bizimle nasıl uğraştıklarını ve yaşamlarımızı nasıl değiştirdiklerini. Bu nedenle, öğrencilerin başarılarını en fazla etkileyen faktörün öğretmen olduğunu gösteren çalışmalar şaşırtıcı değil.

Ve, seçkin bir öğretmen olmayı sağlayan faktörler hakkında düşündüğümüzde, sınırsız enerji ve sonsuz sabır; vizyon, bir amacın peşinden gitme; dünyayı farklı bir şekilde görmemizi sağlayan yaratıcılık; potansiyelimizi keşfetmemize ve geliştirmemize yardım etme taahhüdünün farkına varıyoruz. Bunlar aynı zamanda büyük bir liderin de özellikleridir.

Bugün her zamankinden daha çok, sınıflarımızda bu tür bir liderliğe ihtiyacımız var. Başkanın sıklıkla söylediği gibi, dünyanın herhangi bir yerinde internet aracılığıyla iş bulunabildiği 21. yüzyıl küresel ekonomisinde, Amerika'daki çocuklar tüm dünyadaki çocuklarla aynı işler, iyi bir bir eğitim için rekabet ediyor demektir. Ve iyi öğretmenler sadece öğrencilerimizin başarıları için değil aynı zamanda ekonomimizin başarısı için de kritik öneme sahiptirler."

Turkishny.com / Gülten Sarı