Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Yukarı Karabağ barış süreci ile ilgili pozisyonlarının çok basit olduğunu, sorunun Azerbaycan toprak bütünlüğü prensibi çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyledi. Aliyev, Ermenistan'a işgal ettiği tüm topraklardan çekilmesi çağrısında bulundu. Yukarı Karabağ'da işgali Azerbaycan'ın o dönemdeki yöneticilerinin hatası olarak değerlendiren Aliyev, işgal altındaki toprakların her an geri alınabilmesi için ordunun hazır olması gerektiğini söyledi.

İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği ordusu içinde Nazi Almanya'sına karşı savaşan gaziler ve Ermenistan savaşında ölenlerin aileleri için inşa edilen konutların teslim töreninde konuşma yapan Aliyev, "Ermeni güçlerine topraklarımızda işgali sona erdirmeleri çağrısında bulunuyorum. Sorun Azerbaycan toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmeli. Ardından bölgeden göç etmek zorunda kalan vatandaşlarımız evlerine dönecek." dedi.

Bu pozisyonun dışında başka bir alternatifin söz konusu olamayacağını kaydeden Aliyev, "Azerbaycan defalarca bu talebini tekrarladı. Sorun henüz çözülmedi. Konuşarak bunu çözmek için çaba gösteriyoruz." açıklamasında bulundu.

"ORDU İŞGALİ SONA ERDİRMEK İÇİN HER ZAMAN HAZIR OLMALI"

Ekonomik ve askeri alanda Azerbaycan'ın imkânlarının giderek arttığını kaydeden Aliyev şu şekilde konuştu: "Azerbaycan bölgenin en güçlü ordusuna sahip. 1980 sonlarında ve 1990 başlarında böyle güçlü bir ordumuz olsa idi, topraklarımız işgal edilmezdi. 1980 sonları ve 1990 başlarında Azerbaycan yönetiminde bulunanlar büyük hatalar yaptı. Onlar Yukarı Karabağ'ın işgal edilmesine izin verdi. Ancak, Haydar Aliyev'in iktidara gelmesinin ardından birçok şey değişti. Bazı işgal edilen bölgeler geri alınırken, ateşkes anlaşması imzalandı. Bu dönemde Azerbaycan büyük başarılar elde etti."

Azerbaycan ekonomisinin Ermenistan'la kıyaslanamayacak derecede büyüdüğünü ve geliştiğini kaydeden Aliyev, "Bütün sektörlerde gelişme sağlandı. Çok geniş siyasi imkanlara kavuştuk. Uluslararası pozisyonumuz çok güçlü. Ekonomik gelişmişliğimiz bir kaç kat daha fazla. Askeri açıdan baktığımızda, bir kez daha tekrarlıyorum ,ordumuz bölgenin en güçlü ordusu. Ordunun güçlenmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

(CİHAN)