Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bağdat'ta yapılan görüşmelerde, İstanbul'da mutabakata varılan konuların "ete kemiğe büründüğünü" söyledi. Bağdat'a 9 bakanla birlikte gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin yanı sıra devlet başkanı yardımcıları ve meclis başkanıyla bir araya geldiğini belirten Davutoğlu, Türk heyetindeki bakanların da Iraklı bakanlarla ikili temaslarda bulunduklarını kaydetti.

Davutoğlu, taraflar arasında dün akşam itibariyle mutabakata varılan 45 anlaşmanın sayısının bugün 48'e çıktığını belirterek, "Türkiye'de bir bakanlar kurulu toplantısında neler olacaksa bugünkü görüşmelerde aynısı oldu" dedi.

Bu akşam anlaşmalardan 8 tanesinin sembolik olarak imzalanacağını ifade eden Davutoğlu, "Bizim için güvenlik konusunda ciddi bir çerçeve oluştu. Terörle mücadele anlaşması büyük ölçüde tamamlandı. Ticaret ve ekonomi alanlarında da kapsamlı görüşmeler oldu. Ulaştırma alanında kapsamlı bir işbirliğine gidilmesi kararlaştırıldı" diye konuştu.

İstanbul ile Basra arasında demir yolu hattı kurulmasının hedeflendiğini belirten Davutoğlu, Basra'ya giden demir yolu hattının buradan da Bahreyn'e bağlanmasının planlandığını söyledi ve "Bu yolla, AB, Bağdat'a tam anlamıyla bağlanmış olacak" dedi.

Ahmet Davutoğlu, Irak'ın içinden geçtiği kritik bir süreç olduğunu, seçime gidildiğini ifade ederek, Irak'a yeni sınır kapıları açılmasının planlandığını, Habur'un yanı sıra 2 sınır kapısı daha açmayı düşündüklerini kaydetti.

Hala birçok ülkenin tek bir bakanının bile, Irak'a gelmenin büyük bir risk olduğunu söylediğini belirten Davutoğlu, "Biz Başbakan ve 9 bakanla gelerek, Irak'a çok güçlü bir destek vermiş olduk. Irak ile her yıl bu toplantılar yapılacak" diye konuştu.

Davutoğlu, Irak ile doğal gaz ve ham petrolün Türkiye üzerinden sevki konusunda da anlaşma sağlandığını ifade ederek, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin benzerini, Rusya ile yapmayı da düşündüklerini, bakanlar komitesinin, Aralık-Ocak gibi Rusya tarafıyla toplanmasını beklediklerini ve bakanların, ilkbaharda bir araya geleceklerini sözlerine ekledi.

-ALİ DEBBAĞ-


Bu arada, Irak hükümeti sözcüsü Ali Debbağ, terör örgütü PKK'nın Irak ve Türkiye için büyük bir tehlike olduğunu belirtirken, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğünü önemsemesi ve ulusal egemenliğine saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Sözcü, "Irak Başbakanı, hükümetinin hiçbir gücün Irak'ın sınırlarına girmesine izin vermeyeceğini tekrarladı" dedi.
Ali Debbağ, PKK ile mücadelenin Irak, Türkiye ve ABD arasında kurulan üçlü mekanizma aracılığıyla süreceğini söyledi.

AA

Fotoğraflar: AA