Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan onuruna verilen rerepsiyonda Karabağ sorusuna "Daha önemli sorunlarımız var" diyerek cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan onuruna iki ülke milli takımları arasında oynanan maçın ardından verdiği rerepsiyonda iki cumhurbaşkanından önemli açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Gül'e 'Seyircinin enerjisi nereden geliyor' diye soran Ermenistan Cumhurbaşkanı, gazetecilerin 'Karabağ sorunuyla ilgili adım atılacak mı? şeklindeki sorusuna, 'Bizim için daha önemli sorunlar var." cevabını verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, buzdağlarının bir günde erimesinin mümkün olmadığını, üfleye efleye buz dağlarını eritmeye çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, A Milli Takım'ın 2-0 kazandığı maçın ardından geniş güvenlik önlemleri altında Atatürk Stadı'ndan ayrıldı. İki Cumhurbaşkanı, Almira Otel'de yeniden bir araya geldi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Abdullah Gül'ün burada onuruna verdiği resepsiyonda yaklaşık 30 dakika kaldı. Bu sırada gazetecilerle sohbet eden iki Cumhurbaşkanı, gelinen süreci değerlendirdi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, bir gazetecinin, 'Türkiye'ye gelme konusunda baskılarla karşılaştınız mı?' şeklindeki sorusuna, "Bütün görüşleri alırız ama biz işimizi yaparız" cevabını verdi. Sarkisyan, Karabağ sorunu ile ilgili ne tür adımların atılacağını soran bir gazeteciye ise, "Bizim için daha önemli sorunlar var." dedi. Gatecinin, 'Mesela?' diye sorması üzerine Sarkisyan, "Mesela Türkiye-Ermenistan ilişkileri" diye konuştu. Çok önemli işler yaptıklarını ve bunların da görüldüğünü vurgulayan Sarkisyan, şöyle devam etti: "Diasporaya anlatmaya başladığımda çok büyük zorluklar yaşadım. Ama ben onlara ne yapacağımı sormaya gitmedim. Onlara ne yapacağımı anlattım sadece."

Bir gazeticinin "Nobel'e aday gösterileceğiniz söyleniyor; bu konuda neler söyleyeceksiniz?" şeklindeki sorusuna ise Sarkisyan, "Önemli olan Nobel'e adaylık değil, bölgenin istikrarıdır." dedi.

SARKİSYAN: "TARAFTARLARIN ENERJİSİ NEREDEN GELİYOR"

Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Abdulla Gül'e 'Maçta büyük bir coşkuyla tezahürat yapan seyircinin enerjisinin nereden geldiğini' sordu. Abdullah Gül ise, Türkiye'nin en önemli taraftar guruplarından Teksas grubunu anlatarak, Bursaspor taraftarlarına övgülerde bulundu. Gelinen süreç ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Gül, "Buzdağı bir günde nasıl erir? Yavaş yavaş eritiyoruz. Üfleye üfleye eritiyoruz." şeklinde konuştu.

Resepsiyonun ardından ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuk cumhurbaşkanını ülkesine gitmek üzere Yenişehir Havaalanı'na uğurladı. Sarkisyan'dan bir süre sonra da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül otelden ayrılarak havaalanına hareket etti. Sarkisyan, ülkesine dönerken, Abdullah Gül de, Ankara'ya gitmek üzere Yenişehir'den ayrıldı.

(CİHAN)