Prof. Dr. Hikmet Öksüz Yunanlılar politik olarak çeşitli kereler Türkiye’nin iç işlerine karışmasına karşın Türkiye’nin hiç bir zaman Yunanistan’ın iç işlerine karışmadığını söyledi.

 

ATAA’nın davetlisi olarak geldiği Washington’daki ATAA Türkevi’nde dün akşam bir konferans veren devrim tarihi uzmanı Prof. Hikmet Öksüz cumhuriyet dönemi Türk-Yunan ilişkilerini ele aldı.

Prof. Öksüz Yunanistan’ın 1830 yılından bu yana sınırlarını genişlettiğini anlattığı konferansında, Türkiye  terör örgütü PKK ile savaşırken terorist Öcalan’a destek verdiklerini ancak tüm bunlara karşın Türkiye’nin  hiçbir dönemde Yunanistan’ın iç işlerine karışmadığının altını çizdi.

Yunanistan’ın son yıllarda ‘Pontus Sorunu’gibi asılsız iddialar ortaya attığına dikkat çeken Prof. Öksüz, bu tür asılsız iddialarla Türkiye’nin diplomasi ve uluslararası ilişkilerde manevra alanının daraltılmak istendiğini söyledi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi  Prof. Öksüz ayrıca, Yunan hükümetinin 24 Şubat 1995 tarihinde ‘19 Mayıs 1919 ile 16 Eylül 1922’ tarihleri arasını Anadolu’da ‘Helen Soykırımı’ olarak resmen ilan ettiğini hatırlattı.

Yunanistan’ın politikayı ustaca kullanarak elde ettikleri kazanımlar konusuna da değinen Prof. Dr. Hikmet Öksüz Yunanistan’ın AB sürecinde Türkiye’yi destekler görünürken diğer yandan ise Kıbrıs sorununun Türkiye’nin önüne bir engel olarak çıkmasını sağlamayı başardıklarını vurguladı.

AB’nin ve ABD’nin dayattığı Patrikhane sorunu da ele alan Prof. Öksüz, “İstanbul’daki Rum Patriği’nin statüsü Batı Trakya’daki İslam Müftüsü’ne eşitken, Rum Patriği’nin ekümenik ilan edilmesi tamamen yanlış bir adım olur.” dedi.

"Lozan'da Batı Trakya Sorunu" konusunda tez çalışması bulunan Prof. Dr. Hikmet Öksüz doktora derecesini "Atatürk Dönemi Türkiye'nin Balkan Politikası (1923-1938)" isimli teziyle aldı. 2008 yılında Profesör olan Öksüz Kıbrıs, Avrupa Birliği, Pontus ve Ermeni Sorunu ile ilgili Türkiye’nin çeşitli kentlerinde de konferanslar veriyor.

Turkishny.com