New York Times Gazetesi, İsrail ile Tatbikatın İptalinin Ardından Türkiye ile Suriye'nin Yaşadığı Balayını Yazdı. Türkiye'nin "Anadolu Kartalı" tatbikatından dışlanması nedeniyle İsrail ile ilişkilerde kriz yaşarken Suriye ile bağlarına kazandırdığı ivme, yurt dışında dikkat çekti. New York Times gazetesi, Salı günkü Türkiye ile Suriye arasındaki toplantılar ve törenlerin ikili ilişkilerde "yeni bir çağ"a işaret ettiğini belirtirken, "Anlaşmalar, tatbikatın iptalinin ardından Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin kötüleştiği bir döneme rastlıyor" yorumunu yaptı.

New York Times gazetesi, "Türkiye ve Suriye, iyileşmiş ilişkiler sinyalini veriyor" başlıklı haberinde, Salı günü iki ülke arasında yapılan bakanlar toplantıları ve sınırdaki törenlere dikkat çekilerek "Toplantılar, Türkiye'nin Suriye'nin, PKK olarak tanınan Kürdistan İşçi Partisi'nin ayrılıkçı militanlarının saldırılarına yardım ettiğine inandığı on yıl önce tasavvur edilemeyeceği yeni bir işbirliği çağını tesis etmeye yöneliktir" diye yazdı.

"Anlaşmalar, Türkiye'nin, İsrail'i de kapsayacak çok taraflı bir askeri tatbikatı iptal etmesinden sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin kötüleştiği bir döneme rastlıyor" diyen gazete, Türkiye ile Suriye arasında varılan anlaşma ve mutabakatlara ilişkin bilgi verdikten sonra AB aday ülkesi Türkiye ile işbirliğiyle Suriye'nin ABD ve Avrupa gözünde imajını iyileştirebileceği görüşlerine de dikkat çekti.

(ANKA)