Rusya'nın Başkenti Moskova'da Düzenlenen Televizyon Programında; Moskova, Erivan ve Ankara'dan Katılan Akademisyen ve Siyasetçiler Türkiye ile Ermenistan Arasında İmzalanan Protokolü Değerlendirdi. Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen televizyon programında; Moskova, Erivan ve Ankara'dan katılan akademisyen ve siyasetçiler Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokolü değerlendirdi. Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Müdürü Ruben Safrastyan, ülkenin imzalanan protokolle ilgili ikiye bölündüğünü, ancak parlamentodaki koalisyon partilerinin Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın açılım politikalarını desteklediğini belirtti.

Ria Novosti haber ajansında düzenlenen, "Doğuda yeni jeopolitik düzen: Ermeni-Türk yakınlaşması: sorunları ve realiteler" başlıklı oturumda konuşan Rusya Federasyonu Federal Konsey Uluslararası ilişkiler Komitesi Başkanı Yardımcısı Vasiliy Lehaçov ise hastalığın tümürleştiğini ilk olarak tümürden kurtulmak gerektiğini ifade etti. Lehaçov, "Güzel gelişmeleri izledik. Protokoller imzalandı. Bu protokollere bir yeni doğan bebeğe yaklaştığımız gibi yaklaşmalıyız ki hayatta kalsın ve gelişsin." diye konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde birçok milletvekili ile görüştüğünü anlatan Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırma Merkezi (TÜRKSAM )Başkanı Sinan Oğan ise konuşmasında protokollerin onaylanmasını Karabağ sorununa bağladı. Oğan, "Bir soru ön plana çıkıyor. Dağlık Karabağ konusu. Şunu itiraf etmekte sakınca görmüyorum. Her ne kadar Dağlık Karabağ protokollerde yer almasa da. Biz biliyoruz ki Türkiye parlamentosunda Dağlık Karabağ'la ilgili bir ilerleme sağlanmadan bu protokollerin geçmesi imkan dahilinde gözükmüyor." dedi.

TÜRK AKADEMİSYENLER ANLAŞAMADI

Sinan Oğan'a katılmadığını ifade eden Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden Prof. Hüseyin Bağcı ise "Türkiye-Ermenistan ilişkileri Karabağ sorununa endekslenemez. Önce bunun altını çizmek istiyorum. Türkiye parlamentosu bu protokolleri geçirecek. Çünkü; zamanın ruhu bunu gerektiriyor. Bizim meclisimizde AK Parti çoğunluktadır. Türkiye Başbakanı bu işe siyasi irade koyduğuna göre geri adım atması mümkün değildir. Köprüyü geçerken at değiştirilmez." şeklinde konuştu.

21. yüz yılda yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğunu belirten Bağcı, imzalanan protokollerin zorlukları aşma yolunda önemli bir adım olduğunu söyledi. Bağcı, "Burada yeni olan şey zorlukları aşma iradesidir. Bugüne kadar olmayan bir irade, ulusları siyasi irade kaçınılmazdır. Türkiye katkıda bulunmaya çalışıyor." şeklinde konuştu. Türkiye ile Ermenistan'ın yaklaşması kaçınılmaz olduğunu belirten Bağcı günümüzde iki ülkenin bir biriyle konuşmaması çok utanç verici bir şey olduğunu kaydetti.

Erivan'dan canlı yayın oturumuna katılan Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Müdürü Ruben Safrastyan ise ülkesinde Türkiye ile imzalanan protokoller konusundaki görüşlerin yarı yarıya bölündüğünü belirtti. Safrastyan "Parlamentoya bakıldığında iktidarda bulunan koalisyon partileri Serj Sakisyan'ı desteklemektedir." açıklamalarında bulundu.

(CİHAN)