Arap Medyası, Türkiye'nin, ABD ile İlişkilerini Artık İsrail Merkezli Yürütmekten Vazgeçtiği ve İsrail Yükünü Sırtından Attığını Yazdı. Ortadoğu'nun etkili gazetelerinden Dar'ul Hayat'ta Mustafa Zeyn imzasıyla yayınlanan bir makalede, Türkiye'nin, ABD ile ilişkilerini artık İsrail merkezli yürütmekten vazgeçtiği ve İsrail yükünü sırtından attığı belirtildi. AK Parti ile birlikte Türkiye'nin Ortadoğu politikasında köklü değişimler yaşandığını yazan Zeyn, Soğuk Savaş'ın bitmesiyle birlikte Türkiye'nin kendi gücünü keşfederek ve tarihiyle barışarak dış politikasında hızlı bir değişim yaşadığını savundu.

Ankara'nın Batı ve ABD ile ilişkilerinde Tel Aviv trafiğini kullanmadan bu dünya ile ilişkilerini geliştirebileceğini keşfettiğinin altını çizen Zeyn, yıllarca Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin bu trafikten dolayı her alanda derinleştiğini dile getirdi. Türkiye'nin Kürt ayrılıkçılarla mücadele ederken, İsrail'in para ve silah yardımıyla onları desteklediğini öne süren Zeyn, Seymour Hersh'in daha önce yazdığı bir makaleye atıfta bulundu. Hersh 2004 yılında New Yorker'daki makalesinde Türkiye'nin Gazze politikasından dolayı değil, İsrail'in Kuzey Irak'taki faaliyetlerinden dolayı Tel Aviv'deki büyükelçisini çektiğini kaydetmişti.

İsrail yükünü sırtından atan Türkiye'nin komşuları olan Irak, Suriye ve İran, hatta Ermenistan'la yeni açılımlara gittiğini vurgulayan Zeyn, "Anadolu Kartalı, kurulduğu yıldan beri Davut Yıldızı ile birlikte uçuyordu. Bu uçuş daha ne zamana kadar devam edecek?" diye sordu.

(CİHAN)