Türkiye ile Ermenistan arasında Zürih'te imzalanan protokolün ardından Ermenistan Cumhurbaşkanı Sej Sarkisyan Moskova'ya ani zir ziyaret gerçekleştirdi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le Gorki başkanlık rezidansında bir araya gelen Sarkisyan, Türkiye ile ilişkilerin gelişmesinde Rusya'nın sağladığı katkıdan dolayı teşekkür etti.

 

Sarkisyan konuşmasında, "Ben Rusya yönetimine ve kişisel olarak şahsınıza Türkiye ile ilişkilerin gelişmesinde sağladığınız katkıdan dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Rusya ile Ermenistan ilişkilerinin güçlendirilmesinin iki ülkenin de yararına olacağını kaydeden Medvedev, "Bu konuda gösterdiğiniz çaba için de ben teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı. Son üç yıllık dönemde ekonomi, askeri işbirliği ve sosyal konularda iki ülke ilişkilerinde önemli gelişme sağlandığını kaydeden Ermenistan Cumhurbaşkanı, iki ülkenin görüşülmesi gereken geniş bir gündem olduğunu belirtti. Sarkisyan, Azerbaycan'la Ermenistan arasında yürütülen Yukarı Karabağ görüşmelerinde Moskova'nın verdiği desteğe de teşekkür ettiğini söyledi.

TÜRKİYE'YE MAÇ İZLEMEYE GİDECEK

Sarkisyan'ın Türkiye'ye maç izlemeye gitme kararını açıklamasının ardından gerçekleştirdiği Moskova ziyareti kritik olarak değerlendiriliyor. Türkiye-Ermenistan milli takımları 2010 Dünya Kupası elemeleri çerçevesinde Bursa'da karşı karşıya gelecek. Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün maç davetine Moskova'ya hareketinden önce olumlu cevap vereceğini açıkladı. Erivan'da basına açıklamada bulunan Sarkisyan, Gül'ün davetini kabul etmemek için ciddi bir neden olmadığını, iki gün içinde olağanüstü bir gelişme olmazsa Bursa'ya giderek Ermenistan milli takımını destekleyeceğini söyledi.

Moskova'nın çevresinde bulunan Gorki devlet başkanlığı rezidansında bir araya gelen Medvedev ve Sarkisyan askeri ve ekonomik işbirliklerini ele aldı. Ziyaretin Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in daveti üzerine gerçekleştiği kaydediliyor. Kremlin kaynakları Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, iki liderin askeri işbirliği, ikili ticaret ve enerji alanında ortak projeleri müzakere edeceklerini belirtmişti.

Kaynak yaptığı değerlendirmede, "Ekonomik krize rağmen Rusya- Ermenistan dış ticaretinde lider konumunu koruyor. Düzenli olarak gerçekleşen siyasi diyaloglar Rusya-Ermenistan ilişkilerine önemli bir ivme kazandırıyor." dedi. 2009'un ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 gerileyen ikili ticaret, toplam 428 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Moldova'nın başkenti Kişinev'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le ikili ve üçlü iki zirve gerçekleştiren Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Moskova ile ilişkilere önem veriyor. Bağımsız Devletler Topluluğu'nun dışında Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyesi olan Ermenistan, 'Hızlı Hareket Gücü'nde de yer alıyor. Moskova ile Erivan arasında mevcut askeri anlaşmalara göre, Ermenistan'ın sınır güvenliğini Rusya sağlıyor.

(CİHAN)