Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecini desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

Lavrov, Zürih'teki imza töreninden sonra Rus gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecini desteklemeye ve iki ülkeyle daha fazla işbirliği projeleri uygulamaya hazır olduklarını belirterek, söz konusu işbirliği alanlarına da elektrik enerjisi, ulaştırma ve iletişim konularını örnek olarak gösterdi.

Türkiye ve Ermenistan'ın bugün imzaladığı protokollerdeki hiç bir maddenin üçüncü bir tarafa zarar vermediğini kaydeden Lavrov, imzalanan protokollerin iki tarafın da kararlılığını yansıttığını ifade etti.

Türkiye ve Ermenistan'ın "bölgedeki güvenliğin güçlendirilmesine katkıda bulunacak bu tarihi protokolü" imzalamasını memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Lavrov, bu ülkeler arasındaki demir yolu bağlantısının organize edilmesine de yardıma hazır olduklarını vurguladı.

"Bunu çok sıcak karşıladığımızı saklamayacağım. Çünkü Ermenistan ve Türkiye, Rusya'ya dost ülkeler" diyen Lavrov, "Bu protokolün imzalanması sadece ilk adım ve şimdi bunun hızlı bir şekilde onaylanması ve pratiğe geçirilmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

İmzalanan protokollerin tarafların kapsamlı bir normalleşmeyi sağlaması için yapılması gereken faaliyetleri öngördüğünü vurgulayan Lavrov, söz konusu protokolün Türkiye ile Ermenistan'daki sosyo-ekonomik duruma olumlu etki yapacak ticari ve ekonomik temasların canlandırılmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Rusya'nın bu süreci Türkiye ve Ermenistan ile elektrik enerjisi, ulaştırma ve iletişim sektörlerinde işbirliği projeleriyle destekleyebileceğini belirten Lavrov, Rus Birleşik Enerji Sistemleri (UES) şirketinin Ermenistan'dan Türkiye'ye elektrik enerjisi temini konusuyla ilgilendiğini, Rus Demiryolları şirketinin de iki ülke arasında Doğukapı-Ahuryan arasında demir yolu bağlantısı kurmaya hazır olduğunu söyledi.

AA