ABD'deki Ermeni Kuruluşu Anca, Türkiye ile Ermenistan Arasında İmzalanması Beklenen Protokol Nedeniyle Beyaz Saray'a Tepkili. Anca, Protokollerin İmza Törenine ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Katılacağı Yolundaki Haberleri, "Üzüntü Verici" Olarak Tanımladı.

ABD’deki Ermeni kuruluşu ANCA, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanması beklenen protokol nedeniyle Beyaz Saray’a tepkili. ANCA, protokollerin imza törenine ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın katılacağı yolundaki haberleri, “üzüntü verici” olarak tanımladı. Kuruluş, yaptığı açıklamada, Obama Yönetimi’nin, Erivan’ı Türkiye ile anlaşma yaparak ödün vermeye zorladığını ve bunun daha çok sorun yaratacağını savundu.

ANCA, soykırım iddiasını tanınmadan Türkiye ile Ermenistan arasında sağlıklı bir ilişki kurulamayacağını ve ABD’nin Erivan’ın kolunu bükerek ahlaki sermayesini çarçur ettiğini ileri sürdü. ANCA, protokollerde yer alan “ortak tarih komisyonu” önerisinin, Türkiye’nin liderleri tarafından soykırım iddialarını inkar amacıyla yürütülen dünya çapındaki kampanyayı kuvvetlendirmek için kullanıldığını iddia etti. Kuruluş, Obama’nın Seçim kampanyasında verdiği sözleri tutmak yerine, insanlığa karşı işlenen bir suçu sorgulanabilir hale getirmek için Erivan’ı zorladığını savundu. Erivan’da ise protokol karşıtı gösteriler yapıldı.